Bu iş oldu bittiye getirilemez

Bu iş oldu bittiye getirilemez

Bolu Belediyesi tarafından “Hükümet Meydanı” bölgesinde kent meydanı oluşturmak amacıyla planlanan çalışmalar hakkında T.M.MO.B.’ye bağlı meslek odaları görüşlerini açıkladılar. Bolu için...

Bolu Belediyesi tarafından “Hükümet Meydanı” bölgesinde kent meydanı oluşturmak amacıyla planlanan çalışmalar hakkında T.M.MO.B.’ye bağlı meslek odaları görüşlerini açıkladılar. Bolu için yapılması planlanan böylesi bir çalışmanın faydalı bir şekilde oluşturulmasının yegâne amaç olması gerektiğine işaret edilen açıklamada “Bundan dolayı kentimizde yapılacak her türlü çalışmanın kolektif bir akılla acele etmeden hayata geçirilmesi hayati derecede önem taşımaktadır.”denildi.

T.M.MO.B.’ye bağlı meslek odaları “Hükümet Meydanı Projesi” hakkındaki değerlendirmelerini yazılı bir açıklamayla Bolu kamuoyuna deklare ettiler.Kent meydanlarının tüm dünyada festivallere, karnavallara, resmigeçitlere, siyasal mitinglere mekân olan sair zamanlarda ise insanların boş vakitlerini geçirebilecekleri etkinlik alanlarına ev sahipliği yaptığına dikkat çekilen açıklamada; “ Kısaca kent meydanları halkın ihtiyaçlarına karşılık veren ve halka ait olan alanlardır. Bunlardan dolayı Hükümet Meydanında projelendirilen Kent Meydanının Ticari Merkez olarak değerlendirilmesi söz konusu olamaz. Keza günümüz şehir planlamalarında ticari merkezlerin kent meydanlarının ortasında yapılandırılması alışılagelmiş bir uygulama değildir. Bolu Belediyesi tarafından görüşlerimize sunulan üç projeden ikisi farklı firmalara ait olup, Yap-İşlet-Devret modeli esas alınarak, tamamıyla ticari kaygılarla hazırlanmış projelerdir. Bu projeler kent dokusu ve mevcut yeşil alan düşünülmeden, alt ve üst yapı kent meydanına vasfını kaybettirecek şekilde biçimlendirilmiştir.”görüşlerine yer verildi.

Kent Meydanı anlamını korumalı

Bu tip bir tahrifata sebebiyet vermemek için, projelendirme aşamasında Yap-İşlet-Devret fikrinden uzakta, sivil ve resmi girişimlerle bu safhanın değerlendirilmesinin büyük bir önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada; “ Ülkemizdeki üniversiteler arası yapılabilecek bir proje yarışmasının, kentimizde ilgili kurumları, tüm meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayacak şekilde Belediyece oluşturulmuş bir komisyon tarafından değerlendirilmesi ve işletilmesi kentimiz için yararlı bir sonuç doğuracak çalışmaların örneklerinden bir tanesidir. Bunlara ek olarak kentimiz için farklı bir eksende planlanan trafik düzenlemesi neticesinde doğacak otopark ihtiyacının bu alan üzerinde değerlendirilmemesi gerekmektedir. Ancak kent meydanı olarak düşünülen alanın kuzey-güney araç trafiği aksını kesmesi engellenmeli, bu akış alt geçitle tek şerit olarak sağlanmalıdır. Aynı şekilde ihtiyaç halinde, yeşil alana zarar vermemek maksadıyla, küçük tip bir otoparkın, alanın mevcut haliyle, beton kısmın altında kalacak şekilde yapılması ve öngörülen kuzey-güney yol bağlantısı çalışmalarıyla ortaklaştırılması mümkün olabilir. Üst yapıda düşünülen ticari alanların ise mevcut binaların restorasyonuyla değerlendirilmesi, ek binaların inşa edilmemesi meydanın kent için anlamını koruyacaktır.”denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.