Bu karar yeniden gözden geçirilmeli##hb_manset.gif

Bu karar yeniden gözden geçirilmeli##hb_manset.gif

Bolu belediye meclisinin Mayıs ayında aldığı bir karar çok tartışılacağa benziyor. Terminal binasının Yeşil alan statüsünde olan ve Paşaköy cephesine bakan bölümünün bir kısmının “Elektrikli...

Bolu belediye meclisinin Mayıs ayında aldığı bir karar çok tartışılacağa benziyor. Terminal binasının Yeşil alan statüsünde olan ve Paşaköy cephesine bakan bölümünün bir kısmının “Elektrikli araç Dolum tesisi” alanı olarak değiştirilmesine onay veren meclisin kararına en büyük itiraz eski bir imar komisyonu üyesi olan Nadir Gürkan Yetkin’den geldi.

 

2009 Yerel seçimlerinde AK Partiden belediye meclis üyesi adayı olan Nadir Gürkan Yetkin, yeşil alanlarla ilgili yapılacak yanlışların mahkemeden döneceğini iddia etti. İnşaat Mühendisi olan Nadir Gürkan Yetkin Bolu Belediyesinin terminali yaparken imar yasalarından aldığı 18. maddenin avantajlarını kullandığını vurgulayarak; “Bolu belediyesi bu yasal gücü sayesinde yıllardır yapılamayan terminali inşa ederek halkın hizmetine sundu. Buraya kadar yapılan her işlevin doğru olduğunun altını çizmeliyim. Fakat daha sonra yani Mayıs ayında belediye meclisinin imar değişikliği kararını meclis televizyonundan izledim. İmar dosyalarında 13. madde olarak yer alan ve Terminal alanını kapsayan madde, doğalgaz ve elektrikle çalışan araçların dolum tesis alanı olarak geçti. Bu alan yeşil alan vasfındadır. Bu kararı alan meclis üyelerini şaşkınlıkla izledim. Bilindiği gibi Terminalin yapımı için vatandaşlardan ‘18.madde uygulaması’ adı altında arazileri yeşil alan yapılmak üzere alınmıştı. Şimdi görüyoruz ki, meclis imar komisyonu yeşil alanı rantabl olarak kullanmak üzere dolum tesisleri yapma kararı alarak çok ilginç bir kararın altına imza atmıştır. Burada hiç kimse vatandaşın elinden Kamusal alan vasfıyla aldığı yerleri daha sonra ticari bir alan konumuna getirerek işletmeye açamaz. Eğer buraları işletmeye açarsa, vatandaşın yeşil alan olarak verdiği yerlerde hak sahibi olacağı unutulmamalıdır. Yani vatandaş belediyeye yeşil alan olarak verdiği yerlerin işletmeye açılmasıyla birlikte mahkemelere müracaat ederek buralardan hakkını alabilir” şeklinde konuştu.

 

Karar 3’e 2 alınmış

 

Bolu belediye meclisinin Mayıs ayında gerçekleştirilen toplantısında belediye imar komisyonunda kabul edilen ve aralarında “Terminal binasının olduğu araziye Elektrikli araç dolum tesisinin yapılmasıyla” ilgili 13.maddeninde olduğu 21 kararın tamamına CHP’li meclis üyelerinin verdiği şerh kararı dikkat çekiyor. Komisyonun AKP’li üyeleri olan İ.Haluk İnceler, Burak Balaban ve Aytaç Eskicioğlu bu kararlara olumlu oy verirken komisyonun CHP’li üyeleri olan Hakan Özmen ve Necati Yılmaz kararlara şerh düşerek olumsuz oy kullanmışlar. CHP’liler kararların altına niye muhalefet şerhini koyduklarını da şu şekilde açıklamışlar; “6.maddede konu olan Bolu îli Merkez İlçesinde yapımı devam eden 21 Nisan 2011 tarihinde konut olarak ruhsatlandırılan mimari plan olarak bu tarihten maksatlı projenin ruhsat tarihinden 10 gün sonra 'sosyal   kültürel   tesis   alanı   '   olarak   legantının   değiştirilmek   istenmesinin   ne   anlama   geldiğini anlamadığımızdan, siyasi konuların özel olarak halledildiğini, ayrıca daha önce aldığımız meclis karalarına uygun olmadığı düşünerek bu kararı özel olarak reddediyor muhalefet şerhimizi bu maddeye koyuyoruz. Bu güne kadar Bolu için uyum içinde çalıştığımız imar komisyonunda Bolu'nun meselelerine siyaset karıştırmadık ve arkadaşlarımızla aldığımız kararlara gönül rahatlığı ile imzalar attık. Maalesef bu tarihten itibaren kararlarımıza siyaset ve bir takım baskılar etken olmaya çalıştığı için mevcut aldığımız kararları da reddediyor muhalefet şerhi koyuyoruz...”

 

18 Madde Uygulaması Nedir?

İmar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvafakati aranmaksızın, birbirleri ile, yol fazlaları ile, kamu kurumlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve reysen tescil işlemlerini yaptırmaya denmektedir. Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, cami ve karakol gibi umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarda kullanılamaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.