BÜROKRATİK VESAYET BOLU’DA

Türk Siyasal Yaşamında askeri ve idari vesayet Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinden günümüze kadar gelen iki olgudur. Bab-ı Ali baskını ve 31 Mart Ayaklanmasıyla birlikte ordunun yönetime el koymasıyla başlayan askeri vesayetin 27 Nisan e-muhtırasıyla belinin kırılmasına rağmen, bürokratik vesayet özellikle Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar olan süreçte hala kendisini göstermektedir.

Askeri ve bürokratik vesayetten en fazla sağ muhafazakâr partiler ve özellikle günümüzde bu kanadın en güçlü temsilcisi AK Parti şikâyetçi olmasına rağmen, kendisi de bürokratik vesayeti, bazen hukuk dışı yöntemlerle sürdürmektedir. Hem de demokratikleşme yolunda atılan onca adımlara rağmen. Örneğin Valilerin İl Genel Meclisi’ne başkanlık etmesi uygulamasının kaldırılması gibi.

Valiler demişken bugünlerde Bolu’da Vali Erkan Kılıç eliyle bürokratik vesayetin en belirgin örneği yaşanıyor. Göreve başlar başlamaz, AK Parti İl Başkanıymış gibi uygulamalarıyla kendisini Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın karşısında konumlandıran Vali Erkan Kılıç, elindeki kamu gücünü adeta Bolu halkının oylarıyla seçilmiş Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı sindirmek ve hareket alanını sınırlandırmak için kullanıyor.

Kime ve neye hizmet ettikleri belirsiz onca sözde cemaat ve din istismarcısı kesim Kurban bağışı toplarken sessiz kalan Vali Erkan Kılıç, 13 yıldan beri Kurban bağışı toplayan Bolu Belediyesi’nin kurban bağışı toplamasına engel olmaya çalışıyor ve hesaplarını bloke ettiriyor. Bu da yetmezmiş gibi Bolu’daki kamu kurumları vasıtasıyla da Bolu Belediyesi’nin çalışmalarına engel olmaya çalışıyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Vali Erkan Kılıç’ın talimatıyla yağmurlu bir havada Bolu Belediyesi’nin atık su arıtma tesisine gidiyor ve 400 bin lira ceza kestiriyor. Hâlbuki atık su arıtma tesisleri yağmurlu havalarda çalışmaz.

Anlayacağınız Bolu Valisi Erkan Kılıç, belki de ilk defa Vali olarak atanmasının sevincinden olacak, şükran borcunu ödemek için hukuk sınırlarını zorlayarak bir vesayet kurmaya çabalıyor. Hâlbuki bir Vali olarak kendisinin şu gerçeği çok iyi bilmesi beklenir; Türk halkı, her zaman vesayetçi yapılara karşı mazlumun yanında yer almıştır. Vesayetçi yapıları yeri geldiğinde tasfiye etmesini bilmiştir.

O halde Vali Erkan Kılıç’a Türk Sineması’nın efsane repliklerinden biriyle, Bizim Aile filmimde Rahmetli Münir Özkul’un sözleriyle seslenelim; Bak Beyim! Size iki çift lafım var, koskoca valisin, okumuşsun, o kadar kızakta bekleyen varken size hizmet etmek için bir imkân nasip olmuş. Yakışır mı halkın oylarıyla seçilmiş, Bolu halkının iradesini temsil eden bir Belediye Başkanıyla uğraşmak? Yakışır mı çalışmasına engel olmak? Anlamıyor musunuz, Bolu halkı Tanju Özcan’a güvendi, Tanju Özcan’ı seçti. Bolu Halkı Tanju Özcan’ı seviyor. Eğer hataları varda seçimde bedelini yine Bolu Halkı ödetir. Böyle hukuk dışı yöntemlerle halkın iradesiyle seçilmiş bir Başkanı yıkmaya gücünüz yetmez. Dokunmayın artık Başkana. Siz kendi işinize bakın, Başkan da kendi işine baksın.

Önceki ve Sonraki Yazılar