Can simidi yine kredi kartı oldu

Can simidi yine kredi kartı oldu

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2010 yılı büyüme rakamlarını ve diğer önemli göstergeleri yaptığı bir açıklama ile değerlendirdi. 2010 yılında Bolu’da...

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2010 yılı büyüme rakamlarını ve diğer önemli göstergeleri yaptığı bir açıklama ile değerlendirdi. 2010 yılında Bolu’da kredi kartı kullanımının 136,5 milyon TL olarak açıklandığını ifade eden Semercioğlu, bu rakamın bir önceki yıla kıyasla % 33’lük bir artışı işaret ettiğine dikkat çekti.

 

Türkiye’nin bir önceki yıla kıyasla % 8,9’luk bir büyüme hızı yakaladığını söyleyen Emin Semercioğlu, bu oranın 2004 yılından bu yana erişilen en yüksek büyüme oranı olduğunu kaydetti. 2009 krizi sonrasında gelen bu yüksek büyüme oranının mimarının Türk özel sektörü olduğunu vurgulayan Bolu TSO Başkanı Emin Semercioğlu, ABD’nin % 2,9, Avrupa Birliği’nin % 1,8, Japonya’nın % 3,9, Rusya’nın % 4, Brezilya’nın % 7,5, Hindistan’ın % 8,5 düzeyinde büyüdüğü 2010 yılında Türkiye’nin % 8,9’luk büyüme ile en hızlı büyüyen 5 ekonomiden biri olduğunu söyledi. Semercioğlu, sektörler itibariyle bakıldığında 2010 yılında en göze çarpan büyümenin % 17,1 ile inşaat sektöründe yaşandığını bildirerek bu sektörü % 13,6 ile imalat sanayi ve % 13,3 ile toptan ve perakende ticaret sektörlerinin izlediğini ifade etti.Kişi başına düşen GSYİH rakamının cari fiyatlarla 10.079 USD olarak hesaplandığını dile getiren Semercioğlu, özel sektör harcamalarının da 2010 yılında üçte bir oranında artış gösterdiğini belirtti. Dış ticaret rakamlarına da değinen Emin Semercioğlu, ihracatın yılın ilk iki ayında % 22, ithalatın ise % 46 oranında arttığını bildirdi. Son olarak Bolu’nun finansal karnesi hakkında bilgiler veren Emin Semercioğlu, Bolu’daki banka mevduatı toplamı 1 milyar TL iken bu rakamın % 82’sini tasarruf mevduatlarının oluşturduğunu; ayrıca kullanılan nakdi kredi toplamının ise BDDK tarafından 1,2 milyar TL olarak hesaplandığını söyledi. 2010 yılında Bolu’da kredi kartı kullanımının 136,5 milyon TL olarak açıklandığını ifade eden Semercioğlu, bu rakamın bir önceki yıla kıyasla % 33’lük bir artışı işaret ettiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.