Cezalar adrese teslim!

Cezalar adrese teslim!

Bolu Dağı sürücüler için yıllarca kâbus oldu. Araç sahipleri, özellikle kış aylarında geçit vermeyen dağ yolunu aşabilmek için adeta ecel terleri döktü. Sürücüler, yapımı...

Bolu Dağı sürücüler için yıllarca kâbus oldu. Araç sahipleri, özellikle kış aylarında geçit vermeyen dağ yolunu aşabilmek için adeta ecel terleri döktü. Sürücüler, yapımı 15 yıl süren Bolu Dağı Tüneli'nin açılmasını bayram havasında kutladı. Ancak bu kez de Bolu Dağı Tüneli geçişinde kazalar eksik olmadı. Son yıllarda alınan tedbirlerle kazalar en aza indi. Kar yağışı nedeniyle de yollar kapanmıyor. Bolu Dağı artık sürücülerin kâbusu olmaktan çıktı.

İstanbul-Ankara istikametinde 23 Ocak 2007'de açılan tünelle birlikte D-100 Karayolu'nun
Bolu Dağı geçişindeki trafiğin yüzde 95'i TEM Otoyolu'na kaydı. Alınan tedbirler ve sürücülerin Bolu Dağı geçişine alışması nedeniyle, 2009'da kazalar bir önceki yıla göre üçte bir oranında azaldı. 2009'da, tünelin her iki istikametinde 31 kaza meydana geldi ve 12 kişi yaralandı. 2010 yılında da kazalar bir önceki yıla göre azalma gösterdi. 2010'da meydana gelen 7'si yaralamalı, 16'sı maddi hasarlı 23 kaza oldu. Bu kazalarda 12 kişi yaralandı. 2011 yılında bugüne kadar 3 maddi hasarlı kaza meydana geldi.Bolu Dağı Bölge Trafik Şube Müdürü Orhan Başaran, Bolu Dağı Tüneli geçişinde kazaların büyük oranda azaldığını ifade etti. Başaran, kazaların azalmasında alınan tedbirlerin etkili olduğunu belirterek, "Tünel geçişinde trafik yönünden tedbirlerimizi artırdık. Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü de kazaların yoğun olarak meydana geldiği tünel çıkışında araçların hızlarını anında tespit eden radar sistemi kurdu. Yol zemini de araçların hızlarını azaltan alüminyum kauçuk karışımlı yol malzemesiyle kaplandı. Ayrıca sürücülerin kurallara uymaları, Bolu Dağı geçişindeki trafik kurallarını öğrenmeleri kazaların azalmasına etken oldu." Şeklinde konuştu.36 kamerayla 24 saat gözetlenen tünelin içerisinde hız sınırı 70 kilometre. Tünel çıkışında 4 radar kamerası bulunuyor. Tünel çıkışından viyadükler boyunca hız sınırı 80 kilometre. Hız sınırını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşanlara 140 TL para, 10 ceza puanı, yüzde 30'un üzerine aşanlara 290 TL para ve 15 ceza puanıyla cezalandırılıyor. Kurallara uymayanlara ceza kesilerek adreslerine gönderiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.