Cilt kanserine yakalanmamak sizin elinizde

Cilt kanserine yakalanmamak sizin elinizde

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, ''Cilt kanseri olan hastalar öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamalı aksi takdirde istenmedik durumlarla karşılaşabilirler'' dedi.     Bolu İl Sağlık...

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, ''Cilt kanseri olan hastalar öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamalı aksi takdirde istenmedik durumlarla karşılaşabilirler'' dedi.
    Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç cilt kanserlerinin malin melenom adı verilen tür dışında yayılmayan, İnsan hayatını uzun süreler tehdit etmeyen ancak şekil bozukluğuna yol açan bir kanser türü olduğunu söyledi. Kanserin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de öneminin gittikçe arttığını ifade eden Koç, dünya sağlık örgütü verilerine göre dünyada her yıl 10 milyon insanın kansere yakalandığını, 6 milyon insanın ise cilt kanserinden ölmekte olduğunu kaydetti. Cilt kanserinin asıl nedeninin genellikle güneşten gelen ultraviyole ışınlar olduğunu belirten Koç, ''Mor ötesi ışın veren elektrik lambaları ve bronzlaştırıcı suni ışık kaynakları da cilt kanserine neden olmaktadır. Ultraviyole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de cilt kanserlerinde ciddi bir artışa neden olduğu bilinen bir gerçektir. Onun için cilt kanseri olan kişiler saat 11.00 ile 15.00 arasında güneş ışınlarına maruz kalmasın'' diye konuştu. Cilt kanserinin belirtilerine de değinen Koç, ''Eğer vücutta kol ve bacaklarda kırmızı, beyaz, mavi ve siyah lekeler varsa, cildin herhangi bir yerinde rengi inci beyazından siyaha kadar değişen yumru veya lezyonlar varsa, avuç içi, ayak tabanı, el ve ayak parmaklarının uç kısımlarında koyu renkli lezyonlar gözlemleniyorsa cilt kanserinden şüphelenebilirsiniz.'' Şeklinde konuştu. Koç, güneşe maruz kalmış ciltin üzerinde, daha koyu renkli beneklerle birlikte geniş kahverengimsi lekelerin, cildin herhangi bir yerinde kırmızımsı mor lekelerin, ayak parmakları veya bacakta mor kahverengi lekelerin, yüz, kulak veya boyunda inci gibi şişliklerin, göğüs veya sırtta düz, ten rengi veya kahverengi yara izine benzer oluşumların, yüz, kulaklar, boyun, eller veya kollarda pullu veya kabukla kaplı yüzeyi olan kırmızılıklar ve iyileşmeyen yaraların cilt kanserini düşündürmekte olduğunu kaydetti. Cilt kanserinin erkeklerde görülme riskinin oldukça fazla olduğuna da dikkat çeken Koç; “ Cilt Kanseri Ayrıca, açık tenlilerde, ciltlerinde çillenme olanlarda, çok fazla sayıda beni olanlarda ve bunların değişik şekillerde ve boyutlarda olası durumunda, ailesinde cilt kanseri bulunanlarda, açık havada eğlenmek ve çalışmak için çok fazla zaman geçirenlerde, ekvatora yakın veya yıl boyunca şiddetli güneş ışığına maruz kalanlarda da görülmektedir'' diye konuştu. Cilde iyi bakılmasını tavsiye eden Koç, ''Sağlıklı bir cilt için cildin günlük temizliğine, egzersizler yapmaya, uykuya yeterince vakit ayırmaya ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekir'' şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.