Çözüm yolunda emin adımlar attık

Çözüm yolunda emin adımlar attık

AK Parti Kadın Kolları teşkilatı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayferi Yılmaz,...

AK Parti Kadın Kolları teşkilatı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayferi Yılmaz, AK Parti Eski Kadın Kolları Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Hatice Dinç, yeni oluşan İl Yönetiminde yer alan Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kadın Kolları üyeleri katıldı. İl Başkanları toplantısı nedeniyle İl Başkanı Ömer Sayın ve Kadın Kolları Başkan vekili Ayşe Ayık’ın katılamadığı toplantıda, Kadın Kolları adına, Başkan Yardımcısı Ayferi Yılmaz,  “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutladı. 

 

Sözde değil, eylemde kadın hakları’

 

AK Parti Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayferi Yılmaz, Emekçi kadınların hak mücadelesiyle bugünlere gelen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, sözde değil eylemde kadın hakları” savunuculuğu yapmakta olduğunu belirterek  “Muhafazakâr demokrat bir parti olan Ak Parti, kadın hakları konusunda, 70 yıldır bekleyen, biriken sorunları tek tek gündemine aldı. Anayasada, iş kanununda,  TCK’da, sosyal yardım uygulamalarında yapılan düzenlemeler ile özürlü çocuklar ve annelerinin yaşam şartlarını kolaylaştıran ve anne bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik, onlarca düzenleme ve uygulama ardı ardına yapıldı. Töre cinayetleri kişiye bağlı suç kapsamına alındı. Cezalar ağırlaştırıldı. Aile içi tecavüz suç olarak tanımladı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için başbakanlık genelgesi yayınladı ve kurumlardan periyodik olarak raporlar talep edildi. Sayın başbakanımız 3 çocuk tavsiyesiyle görmezden gelinen, “eşit işe eşit ücret” düzenlemesi, özürlü çocuğu olan anneye erken emeklilik, doğum izinlerinin artırılması, iki çocuğa kadar anneye doğum borçlanması ve 25 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan “kadın istihdamı” genelgesi ve iş hayatına dair daha nice düzenleme AK Parti iktidarında hayat buldu. Anayasa “kadın erkek eşittir” ve “pozitif ayrımcılık” ilkeleri kondu. Sosyal Devlet uygulamalarının % 70 yararlanıcıları kadınlardır. Kız çocuklarının okutulması özel uygulamalarla ayrıca desteklendi.2007 seçimlerine kadar hangi iktidar döneminde TBMM de kadın oranı %4,2’ü geçebildi? İlk defa 2007 seçimleriyle birlikte TBMM de kadın milletvekili %9,1’e ulaştı. “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” Ak Parti iktidarında kuruldu. Kadın kolları olarak, kadın politikalarında hükümetimiz ve parlamento üyelerimizle işbirliği ve uyum içinde çalışmaktayız. Parlamento ve hükümet çalışmaları, yapılan yasal düzenlemeler ile kadın kolları çalışmalarımız, atölye çalışmaları, çıkardığımız yayınlar, düzenlediğimiz ulusal ve uluslararası toplantılar internet sitemizde düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bu çalışmalara rağmen elbette daha yapacak çok işimiz gidecek çok yolumuz var.”  şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.