Hayrettin Aytar

Hayrettin Aytar

              CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI; RECEP TAYYİP ERDOĞAN!!!

               

                Bu aralar Ak parti iktidarı kurulduğu günden bu yana kaybetme ihtimali çok yüksek bir seçim arifesinde oldukça sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bunun farkında olan iktidar önümüzdeki seçimleri almak için varını yoğunu ortaya koyarak deyim yerindeyse ölümüne iktidar da kalma mücadelesi veriyor.

                Ekonominin çok kötü gitmesi, alım gücünün gün geçtikçe gerilemesi, yüksek enflasyonun geçim derdini oldukça zorlaştırması ve de iktidarın bu kötü gidişe dur diyememesi haziran 2023 de yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde muhalefetin elini oldukça güçlü hale getirmektedir.

                Ak Parti’nin ,özellikle kış ayının yaklaşmakta olması, enerji fiyatlarındaki fahiş artışın önümüzdeki kış haneleri soğuk ve karanlıkta bırakma ihtimalinin çok yüksek olması ve bu durumunda seçmeni iktidar partisinden süratle uzaklaştıracağı gerçeği ile yüzleşmesi parti kurmaylarını kara kara düşündürmektedir.

                İşte bu yüzden iktidar da kalabilmek için tüm kozlarını seferber etmeye başladılar. Daha önceleri Hazine bu yükü kaldıramaz diyerek sürekli askıda bıraktıkları EYT, kamu kurumlarındaki yaklaşık doksan bin taşeron işçinin kadro çalışmaları ve en son Cumhuriyet tarihinin en büyük konut hamlesi olarak açıkladıkları dar gelirlilerin ev sahibi yapılması çalışmaları ile seçimin seyrini lehine çevirme gayretine girdiler.

             İktidar böyle sıkıntılı bir durumda iken, ana muhalefet partisinin seçim stratejisi seçmenin kafasını allak bullak ederek akıllara deli sorular getirmeye devam ediyor.

                Sokaktaki vatandaşın değişim beklentisi ve bu değişimin halkın gözündeki potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olan Mansur Yavaş’ın gün geçtikçe tek seçenek haline dönüşmesi seçmeni millet ittifakının Mansur Yavaş tercihi hamlesini bekler duruma getirmişti.

                Seçmenin bu beklentisi maalesef Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi ihtiraslarına kurban edildi. Chp tarafından İzmir’de düzenlenen Çalışma ve değerlendirme toplantısında  “ Bazılarınızın sesi çıkmıyor, benimle olduğunuzu hissetmek istiyorum. Beninle misiniz” çıkışı ile Mansur Yavaş’ı destek tweeti atmaya zorlayarak potansiyel Cumhurbaşkanlığı adaylığını sonlandırmıştır.

              Genel başkanlığı sürecinde  Recep Tayyip Erdoğan karşısında, 2 halk oylaması, 3 genel seçim, 2 yerel seçim ve bir Cumhurbaşkanlığı seçimi kaybeden Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesi, muhalefetin yapılacak seçimleri kazanma olasılığını ortadan kaldırmış ve sürecin Cumhur ittifakı adayı Erdoğan lehine dönmesine sebep olmuştur.

                Cumhur ittifakı kurmaylarına ve seçmenine “- Millet ittifakında Cumhurbaşkanı adayı olarak kimi görmek istersiniz “diye sorsanız, büyük bir çoğunluğundan Kemal Kılıçdaroğlu cevabını alacağınız aşikardır.

                Yine Chp’nin önemli isimlerinden Gürsel Tekin’in “ Hdp’ye bakanlık verilebilir” açıklaması, Millet ittifakının iki önemli partisi Chp ile İyi partiyi karşı karşıya getirerek önemli bir krize sebebiyet verince,

                İster istemez akıllara “ Chp’nin Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan mı “ dolayısıyla da Sayın Kılıçdaroğlu’nun Chp genel başkanlığı, Recep Tayyip Erdoğan projesi mi soruları zihinlerimizi zorluyor.

                Sözlerime son verirken hepinizi hürmetle muhabbetle selamlarım. Allah’a emanet olunuz…

Önceki ve Sonraki Yazılar