Darısı “Bolu çikolata”sının da başına…

Darısı “Bolu çikolata”sının da başına…

Darısı “Bolu çikolata”sının da başına…   Türk Patent Enstitüsü (TPE) şimdiye kadar aralarında halıdan kilime, pişmaniyeden pestile, incirden kebaba kadar 138 birbirinden değişik ürünle...

Darısı “Bolu çikolata”sının da başına…

 

Türk Patent Enstitüsü (TPE) şimdiye kadar aralarında halıdan kilime, pişmaniyeden pestile, incirden kebaba kadar 138 birbirinden değişik ürünle ilgili ''coğrafi işaret'' tescili yapıldı. 124 ürün’ün ise sırada beklediği ifade edildi. Sırasını bekleyen ürünler arasında Bolu çikolatası’nın da olduğu açıkladı.

Türk Patent Enstitüsü, belirli bir bölgeden kaynaklanan bir ürünün, sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını ifade eden ad ve işaret anlamına gelen coğrafi işaret tescilleri, hem ürünün özelliklerini hem de bu özelliklere uygun üretim yapan üreticileri koruyor. Türkiye’nin dört bir yanında yöresel ürünlerini korumak isteyen belediyeler, valilikler, ticaret odaları veya özel şahıslardan TPE, ürünlerinin coğrafi işaret tescilini yaptırmak için başvuru dilekçesi, tescili istenen menşe adı veya mahreç işareti ve ilgili ürünün adı, ürünün tanımı, ürünün ve gerekiyorsa hammaddenin fiziksel kimyasal, mikrobiyolojik ve benzeri ilgili özelliklerini açıklayıcı teknik bilgiler ve belgeler, yöre, alan veya bölgenin coğrafi sınırlarını açıkça tanımlayan ve belirleyen bilgiler ve belgeler, ürünün üretim tekniğine ve varsa yerel özel üretim teknik ve şartlarına ilişkin bilgileri istiyor. TPE gerekli incelemenin tamamlanmasının ardından uygun olan ürünlere ''Coğrafi İşaret'' tescil belgesi veriyor. Türkiye'de şu ana kadar çeşitli sektörlerde toplam 138 ürün ''Coğrafi İşaret'' olarak tescil edilirken 124 ürün de sırada bekliyor.

Tescil için bekleyen ürünlerden bazıları ise şunlar:
Adapazarı ıslama köftesi, Bolu çikolatası, Bozüyük helvacı balkabağı, Buldan bezi, Burdur şiş köftesi, Diyarbakır örgü peyniri, Edremit körfezi zeytinyağı, Elazığ peynirli ekmeği, Erzurum cağ kebabı, Erzurum göğermiş peyniri, Erzurum kadayif dolması, Erzurum su böreği, Eşkişehir çiğ böreği, Gönen baldo pirinci, Hakkari ters lalesi, İspir fasulyesi, İzmir tulum peyniri, Karakeçili kilimi, Keles bebeği, Konya etli düğün pilavı, Mersin tantunisi, Safranbolu lokumu, Sivas köftesi, Tunceli yaban sarımsağı, Yatağan palası gibi 124 ürün ve yiyecek de coğrafi işaret tescili almak için bekliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.