Davanın seyri değişebilir##hb_manset.gif

Davanın seyri değişebilir##hb_manset.gif

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz gibi isimlerin “İhaleye fesat karıştırmak" suçundan tutuksuz olarak yargılandığı halk otobüsü hattı ihalesiyle ilgili kamu davası...

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz gibi isimlerin “İhaleye fesat karıştırmak" suçundan tutuksuz olarak yargılandığı halk otobüsü hattı ihalesiyle ilgili kamu davası Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme hâkimi, Otobüs hatları ihalesinde tüm süreçlerin incelenmesi ve kamu zararının oluşup oluşmadığı yönünde bilirkişinin raporunun alınması amacıyla davayı 14 Temmuz Perşembe gününe erteledi.

 

Bolu Belediyesi'nin 2009 yılında açtığı halk otobüsü hattı ihalesiyle ilgili olarak "İhaleye fesat karıştırmak" suçundan tutuksuz yargılanan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, başkan yardımcısı, daire müdürleri, belediyede görevli mühendis ve meclis üyeleri geçen yıl hakim önüne çıkmıştı. Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan'ın bir otobüs firmasının temsilcisinin diğer otobüs firmasının bertaraf edilmesine yönelik attığı cep telefonu mesajını ilk defa emniyette gördüğünü iddia ederken, otobüs hattı ihalesini kazananların bir firmaya ait otobüsleri satın almaları yönünde empozede bulunmadığını söylemişti. Bolu Adliyesinde dün görülen dava da sanıkların avukatları Bolu belediyesinin toplu taşım araç ihalesinde özellikle bir marka hakkında yönlendirme yapıldığı yönünde bir bulgu olmadığını bunun da tanık ifadelerine yansıdığını vurgulayarak “Burada kamu yararı aleyhine herhangi bir eylemde bulunulmadığı ortadadır, Isuzu firması yetkilisi de araçlarının standartlara uygun olmadığını ifade etmiştir. Yani burada kamu yararına aykırı bir durum bulunmamaktadır. Bu yüzden biz bilirkişiye gönderilmesine gerek olmadığını ve esas hakkında savunma yapmak için bize süre verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştular. Mahkeme hâkimi ise İddianameye konu edilen ve Bolu belediyesi tarafından gerçekleştirilen otobüs hattı ihalesinde tüm sürecin incelenmesi, ihaleye fesat karıştırılması suçunun olup olmadığı, mevzuata aykırı bir husus var ise bunun sonucunda kamu zararı oluşup oluşmadığı, oluşmuşsa miktarının belirlenmesi, raporların değerlendirilmesi ve bilirkişi incelemesi amacıyla dosyanın Ankara nöbetçi mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

 

Haberin içinden

 

Bolu Belediyesi'nin 2009 yılı Kasım ayında açtığı 30 halk otobüsü hattı ihalesinde teknik şartnamenin sadece bir otobüs markasına yönelik olduğu, ihaleyi kazananların bir firmaya ait otobüsleri satın almaları yönündeki iddialarla ilgili olarak "İhaleye fesat karıştırmak" suçundan Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açılmıştı. Dava da Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ak Partili Belediye Meclis üyeleri Seyit Ali Özkoç, Abdulkadir Key ve İsmail Gezgin, Bolu Belediyesi başkan Yardımcısı İhsan Ağcan gibi isimler tutuksuz olarak yargılanıyor. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ifadesinde ihaleyi kazananların bir firmaya ait otobüsleri satın almaları için zorlanmalarının söz konusu olmadığını belirterek, ihale komisyonu başkanı olarak görev yapmasına rağmen, başkan yardımcısı İhsan Ağcan'ın işlemleri yürüttüğünü söylemişti. Yılmaz ihale sürecinde bir otobüs firmasına ait araçların satın alınması konusunda ihaleyi kazananlardan kendilerine baskı yapıldığı yolunda bir şikayet gelmediğini de ifade etmişti. Yılmaz ihalenin teknik sözleşme doğrultusunda, usulüne uygun olarak yapıldığını ve belediyenin kazançlı çıktığını ifade etmişti. İhsan Ağcan ise ihalenin tamamlanmasının ardından ihaleyi alan kişi ve firmaların taşıma yapacakları otobüsler için teknik şartname istediklerini, kendisinin bu aşamada herhangi bir yönlendirmesinin olmadığını, ihale ile ilgili olarak da daha önce beraber görev yaptıkları Serhat Kemal Yılmaz'ın kendisinden hiçbir talebinin olmadığını belirtmişti. Ağcan komisyon üyesi olmadığı halde bir firmaya ait araçları empoze ettirdiği iddialarını anlamanın mümkün olmadığını belirterek, otobüs firması yetkilisi Talip Şanlı'nın kendi cep telefonuna gönderdiği "Başkanım ne olur İsuzucuları bertaraf edin" mesajını emniyette gördüğünü, böyle bir mesajı okuduğunu hatırlamadığını, geldiyse bile okumadan sildiğini söylemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.