Dinlenme tesisleri Mercek altına alındı ##hb_manset.gif

Dinlenme tesisleri Mercek altına alındı ##hb_manset.gif

Gerede Gümüşova otoyolunun üzerinde Dörtdivan ilçe sınırları içerisinde kalan birçok tesise idari para cezası kesildi. SGK yetkilileri söz konusu denetimlerin artarak devam edeceğini ve bu tür dinlenme...

Gerede Gümüşova otoyolunun üzerinde Dörtdivan ilçe sınırları içerisinde kalan birçok tesise idari para cezası kesildi. SGK yetkilileri söz konusu denetimlerin artarak devam edeceğini ve bu tür dinlenme tesislerinden kendilerine çok sayıda ihbarın geldiğini vurguladılar. 

 

    Dörtdivan' ın Gücükler Köyü Mevkii'nde bulunan dinlenme tesisi ve lokantalara sigortasız işçi çalıştırmaları nedeniyle toplam 29.415 TL tutarında idari cezası kesildi.Geçtiğimiz günlerde bu bölgede dinlenme tesisi, et lokantası, otobüs işletmesi gibi alanlarda faaliyet gösteren 5 firma hakkında Dörtdivan İlçe Jandarma Komutanlığı'na ihbar geldi. Jandarmaya yapılan ihbarda bu beş firmada çalışan birçok işçinin sigortasız çalıştırıldığı söylendi. Bunun üzerine Dörtdivan Jandarma, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) bu durumdan haberdar etti. Bunun üzerine SGK yetkilileri ve Dörtdivan Jandarması tarafından bu işyerlerine habersiz olarak denetim yapıldı. Yapılan denetimlerde bu beş işyerinde birçok işçinin sigortasız olarak çalıştırıldıkları tespit edildi. Ayrıca sigortasız çalıştırılan işçilerin birçoğunun Dörtdivan' lı olduğu bilgisine ulaşıldı. Dörtdivan' da başka iş imkânı olmadığı için burada bulunan tesislerde çalışmak zorunda olan işçiler işten çıkarılma korkusuyla sigortasız olarak çalışmaya razı olduklarını dile getirdiler. İlgililer kanun hükümleri çerçevesinde bu işyerleri hakkında işlem yaptı. Yapılan işlemler neticesinde bu işyerlerine toplam 29.415 TL tutarında para cezası kesildi. SGK yetkilileri kesilen Para cezasının İşverene yönelik Usulsüzlük (idari) para cezası olduğunu vurgulayarak “Bu cezaya Prim ve Gecikme zamları dâhil değildir. Özellikle bu tür dinlenme tesislerden bizlere çokça ihbar geliyor. Denetimlerin rutin ve aralıksız bir şekilde devam edeceğinin bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştular.

 

İhbar Etmekten Korkmayın

 

     İşyerlerinde sigortasız olarak çalıştırılan işçiler genellikle işten çıkarılma korkusuyla iş yerlerini ihbar etmekten çekiniyorlar. Ancak gerek ALO 156 JANDARMA İHBAR HATTINA yapılan ihbarlarda gerekse ALO 170 SGK İHBAR HATTINA yapılan ihbarlarda ihbar edenin kimliği açıklanmıyor. Nitekim dinlenme tesisleri için yapılan bu ihbarda da kimin ihbar ettiği söylenmedi. Yetkililer bu konuda vatandaşların duyarlı olmasını ve kendilerine yapılan bu haksızlığı önleme adına kendilerini hemen haberdar etmeleri gerektiğini dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.