Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

DIŞARDA İFTAR YAPMAK ARTIK BİR HAYAL…

Ramazan ayının yaklaşması ile zaten zamlı olarak aldığımız çoğu zaman ise alamadığımız gıda ürünlerinin fiyatları daha da arttı. Bunda suçlu kim bunun tartışması ayrı yapılır ama günah keçisi olarak belirlenen esnaf olmadığı kesin...

Eskiden lokanta esnafının, restoranların dört gözle beklediği Ramazan ayı yaklaşırken, esnaf bugünlerde kara kara ne yapacağını düşünür vaziyette. Meyveden sebzeye, yağdan şekere, elektrikten doğalgaza kadar gelen fahiş zamlarla beraber dükkanına gelecek müşterisine verebileceği iftar menüsünün fiyatını belirlemekte bile zorlanıyor esnafta, restoran işletmecisi de. Çünkü kullanılan her bir ürünün fiyatı her gün zamlanıyor. Lokanta esnafı halden bile biberin kilosunu 25 TL’ye, patlıcanın kilosunu 30 TL’ye alıyor bu ülkede. Bu ürünlerin zamlarını ise kendi menülerine yansıtamıyorlar çünkü müşteri kaybetmekten, işlerinin azalmasından korkuyorlar, zamları yapmadıklarında ise ceplerinden harcıyor, ceplerindeki deliği daha da büyütüyorlar.  Sırf bu nedenle çoğu esnaf müşterisine vereceği iftar menüsünün fiyatını belirleyemezken, kimisi on bir ay boyunca dört gözle beklediği Ramazan ayında kepenk kapatmayı düşünüyor.

Bir kebapçıda geçen yıl bir kebabın fiyatı 25 TL iken günümüzde 50 TL, bir lahmacun 6 TL iken şimdi ise 15 TL, Ramazan ayında ise bir kebabı menüsüyle yani yanında çorba, salata ve tatlısıyla beraber yemek isterseniz bugünün şartlarında kişi başına 150-200 TL arası bir ücret ödemeniz gerekiyor, e kimsenin de cebinde bunu verecek para olmayınca esnafta çaresiz kalıyor, müşterilerin tepkisiyle karşılaşıyor. Herhangi bir restoranda ise iftar menüleri bu sene kişi başı 150 TL ile 170 TL arasında olacak. Menüden bazı ürünleri çıkarmak esnaf için bir yol gibi gözükse de bu sefer de müşterinin gelmemesi korkusunu yaşıyorlar.

Patatesi ile ünlü bir şehirde yaşıyoruz, esnaf önceden patatesi yemeğin yanında ikram olarak verirken şuan patatesin kilosunun 9-10 TL olmasından dolayı onu bile veremiyor, onu bile vermek artık lüks oldu diye düşünüyor. Eskiden Ramazanlarda insanlar lokantaların önünde sıra olur, masalar dışarı taşarken şimdi esnafın dükkanına ne gelen var ne giden…

Lafın kısası esnaf zorda. Esnafın beli bükük.  Vatandaşın bıçağı gırtlağına dayanmış vaziyette. Piyasada nakit parayla alışveriş yapan yok, millet kredi kartıyla evine ekmek götürüyor, karnını doyuruyor. Bu durum karşısında ise kimse ne yapacağını bilmiyor… Gönül isterdi ki ben de size 600 küsür liralık tarifler vereyim şifa niyetine ama gerçekler ortada. Gerçeklerden kaçanlar kaçıyor, gözünü kulağını kapatan kapatıyor ama biz vatandaşlar her gün gerçeklerin acı yüzüyle yine yeniden yüzleşiyoruz.

Haftaya görüşmek dileğiyle.  Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar