Dost acı söyler

Dost acı söyler

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Patara antik kentinin koruma imar planını hazırlayan uzmanlardan biri olarak bölgede...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Patara antik kentinin koruma imar planını hazırlayan uzmanlardan biri olarak bölgede yapılaşmaya izin verilmediğinin altını çizdi.

 

Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Patara antik kentindeki 400 villa tartışmasına Avrupalı çevre örgütleri de destek verdi.Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDASSET) Başkanı Lily Venizelos, Patara'nın korunması için uluslararası kampanya başlatacaklarını açıkladı.Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yavrulama alanı olan ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi ilan edilen Patara antik kentinde yapımına başlanan villa inşaatları Avrupalı çevre örgütlerini de ayağa kaldırdı. Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDASSET) Başkanı Lily Venizelos, Türk basınında yer alan Patara'daki villa inşaatlarına ilişkin haberlerin ardından Türk uzmanlara yaptığı çağrıda, geçmişte uluslararası kampanyalarla koruma altına alınmasına katkıda bulundukları Patara'yi korumak için yeniden harekete geçeceklerini açikladı.

 

Supertotobet 0pt;">PATARA YÖNETİM PLANI'NDA YAPILAŞMAYA İZİN YOK


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Patara'nın Likya'nın başkenti olması nedeniyle çok önemli bir tarihi dokuya sahip olduğunu belirtti. Prof.Dr.Tunçer, "Patara bir yandan da uzun kumsalıyla caretta carettaların en önemli yavrulama alanlarından biri. Antalya Lara bölgesi de 1970'lerde caretta caretta'ların yaşam alanlarından biriydi. Ancak yoğun yapılaşmanın ardından ilerleyen yıllarda bölgedeki varlıkları sona erdi" diye konuştu. Patara'nın daha önceki koruma imar planını hazırlayan uzmanlardan biri olan Prof.Dr. Tunçer, koruma planının yanında uluslararası kredilerle ve yoğun emeklerle Patara Yönetim Planı adı altında hazırlanan plana göre de bölgede yapılaşmaya izin verilmediğinin altını çizdi. Patara'nın Korunması İçin Uluslararası Kampanya başlıklı ve Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Patara antik kentindeki 400 villa tartışmasına Avrupalı çevre örgütleri de destek verdi.Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDASSET) Başkanı Lily Venizelos, Patara'nın korunması için uluslararası kam özetli haberi okudunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.