Eğitim Nereye Gidiyor…

Devletin 4 asli görevi vardır. Sırasıyla eğitim, sağlık, güvenlik ve sosyal hayatın düzenlemesidir. Bunların başında da eğitim gelmektedir.

Yıllardır uygulanan yanlış politikalar, geçmişten günümüze eğitimin dibine konulmuş bomba oldu.

Sistemin boşluğundan doğan yerleri doldurduğunu zanneden bazı cemaatlerin, virüs gibi yayılarak etkisi altona aldığı eğitim ve bileşenleri sonrası devlete ele geçirme planlarına hepimiz şahit olduk.

Özelleştirme adı altında yapılan hatalar, eğitimin ekonomik değerini ortaya koyarak, deyim yerindeyse parası olanların okuyup, parası olmayanların bazı güruhların girdabına düştüğü yada okuyamadığı yeni alanları hazırladı.

Yanlışların üzerine dünyayı etkisi altına alan pandemi gibi felaketler de birleşince, eğitim bitme noktasına geldi.

Devlet okullarında liyakatin yerini adamcılık alınca, eğitimin kalitesi düşerken yurttaşlar yeni seçenekler arayarak çocuklarına aydınlık gelecek aramaya başladılar.

Haliyle devlette yetişen deneyim li öğretmenleri emekli ettirip kendi bünyelerine aldılar. Eksikleri de asgari ücretin altında maaşlarla atanamayan öğretmenlerden doldurup, para kazanmanın yollarına bakıyorlar.

Şimdilerde ekonominin savrulduğu, yarının ne olacağı belli olmadığı yarınlar için özel okulların bir dizi akıl oyunu yaptıkları bilgisi geliyor. Kayıt yaptırmak isteyen ailelere ön kayıt adı altında imzalar attırılıp, kaparo alınıyormuş. Alınan kaporaların devamı olarak da Mayıs ayında olası ekonomik gelişmelerde rakamın günün şartlarına göre güncelleneceği velilere söyleniyormuş.

Sistem öylesine çürümüş, öylesine bitmiş ki, özel okullar istediği gibi davranma hakkını kendilerinde görmeye başlamışlar.

Kendilerince haklı olabilirler ama özel okulları böylesi serbest bırakan eğitimin tepe kurumu ne iş yapıyor?

Özel okulları denetleyen, geleceğimiz olan çocuklarımızı kırmızı 200 Lira gibi gören yapıya dur diyecek kimse yok mu?

Milli Eğitimin sınır tanımayan eğitimi kurumlarına kim dur diyecek?

Devlet ne zaman asli görevini yapacak demiyorum, bu kendini olmazsa olmaz gören kurumları sistemin içinde gerçek anlamda denetleyecek?

Her kafadan bir ses, her kurumdan bir bedel, her eğitimin kendine özgü karşılığı mı olacak?

Yeni eğitim öğretim yılında bir standart yapılacak mı, aileler sömürülmeye devam edilecek, merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar