Açık Liseye Geçişte Yeni Dönem: İşte MEB’in Belirlediği İstisnai Durumlar

Açık Liseye Geçişte Yeni Dönem: İşte MEB’in Belirlediği İstisnai Durumlar

MEB, örgün ortaöğretimden açık liseye geçişlerde yeni yönetmelikle belirlenen istisnai durumlar ve başvuru sürecini açıkladı. Detaylar haberimizde.

Büyük bir merakla beklenen açıklama nihayet geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), açık öğretim liselerine geçişlerle ilgili yeni kriterleri ve istisnai durumları netleştirdi.

Örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişleri sınırlandıran yeni yönetmelik, birçok öğrenciyi ve veliyi yakından ilgilendiriyor. İşte MEB tarafından açıklanan, bazı öğrencilerin açık liseye geçişlerine olanak tanıyan detaylar:

Nakil ve Geçişlerle İlgili Flaş Karar

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin örgün eğitim sisteminden açık öğretim liselerine geçişini zorlaştıran bir yönetmelik yayınladı.

Bu kapsamda, okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışında kalanların, örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçişleri mümkün olmayacak. Ancak, MEB bu genel kuralın dışında bazı özel durumları da göz önünde bulundurdu.

İstisnai Durumlar Neler? İşte İzne Tabi Geçişler

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, yeni yönetmeliği açıklayarak istisnaları sıraladı. Öğrencilerin sınıf tekrarına kalmış olmaları, ikametgâh değişikliği nedeniyle aynı türde bir okul bulamamaları, milli sporcu statüsünde olmaları veya en az üç yıl lisanslı şekilde yarışmalara katılmış olmaları, bu özel durumlar arasında sayılabilir.

Bunun yanı sıra, deprem bölgesindeki bazı iller veya ilçelerde geçici barınma merkezlerinde ikamet edenler ve taşıma yoluyla eğitim hizmeti alanlar, istekleri doğrultusunda açık liseye geçiş yapabilecekler.

Başvuru Süreci ve Tarihleri: İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçiş için belirlenen şartların gerçekleşmiş olması ve gerekli belgelerin sunulması gerekmekte. Bu zaruri şartların belgelendirilmesi akabinde, öğrenciler 15 Eylül ve 16 Ekim tarihleri arasında yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuru yapabilecekler.

Bu önemli süreç, öğrencilerin yeni eğitim hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilmeleri için büyük bir fırsat sunuyor.

Öğrenciler ve veliler, MEB'in belirlediği bu kritik tarihlerde gerekli başvurularını gerçekleştirerek, eğitim hayatlarına yeni bir sayfa açma fırsatını yakalayabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.