İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri hemen başvurabilir! Devlet o şarta göre 750 TL burs bağlayacak

İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri hemen başvurabilir! Devlet o şarta göre 750 TL burs bağlayacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ortaöğrenim burs başvurularının başladığını duyurdu. Binlerce öğrencinin dört gözle beklediği bu burs fırsatıyla ilgili detaylar açıklandı. İşte VGM burs başvuruları hakkında merak edilenler ve başvuru süreciyle ilgili yanıtlanması gereken soruların cevapları...

Vakıflar Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesi üzerinden son dakika bir duyuru yaparak, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ortaöğrenim burs başvurularının başladığını duyurdu. Başvuru süreciyle ilgili detayları ve burs başvuru formunun nasıl doldurulacağını açıkladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan burs programı kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine aylık 750 TL'lik karşılıksız burs verileceği belirtildi.

Öğrenciler ve veliler, bu fırsattan yararlanmak için nasıl başvuru yapacaklarını araştırmaya başladılar. 

burs

VGM BURS ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, burs ödemeleri aşağıdaki şekilde gerçekleşecektir:

Burs hakkı kazanan öğrencilere ödemeler, okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Öğrencilerin, ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli belgeler ile öğrencinin adına açılmış banka hesap numaralarını belirten banka dekontunu iletmeleri gerekmektedir. Öğrenci adına Vakıf Katılım Bankası'nda hesap açılması gerekmektedir. Eğer Vakıf Katılım Bankası şubesi bulunmuyorsa, Ziraat Bankası şubesinden hesap açtırılabilmektedir.

Vakıf Katılım Bankası'nda hesap açtıran öğrenciler, kamu ortak ATM'lerinden burs ödemelerini alabilirler. Vakıf Katılım Bankası tarafından kart basımı, kart aidatı, hesap işletim ücreti veya benzeri masraflar alınmamaktadır. Ayrıca, herhangi bir kesinti veya ücret talep edilmemekte ve hesap özeti ücreti alınmamaktadır.

Burs hakkı kazanan öğrencilere ödemeler, her ayın 10'una kadar ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından öğrenci banka hesaplarına yatırılacaktır. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

VGM İLK BURS ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILMAYA BAŞLAYACAK?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ilk burs ödemesinin ne zaman yapılacağına dair şu bilgilere yer verildi:

"Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları sonuçlar açıklandıktan hesap açım işlemlerinin tamamlanmasının ardından mümkün olan en kısa sürede ödenir. İlk burs ödemesi Ekim ayından, ödeme yapılan aya kadar geriye dönük olarak yapılır."

vgm burs

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN KİMLER BURS ALAMAZ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, aşağıdaki kriterlere uyan öğrencilere burs verilmeyeceğini açıkladı:

  • Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanan öğrenciler.
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler.
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden muhtaç aylığı alan öğrenciler.
  • Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda anasınıfında okuyan öğrenciler.
  • Türk vatandaşı olmayan öğrenciler.

Resmi okullarda örgün eğitim görürken burs almaya hak kazanan öğrencilerin özel okula, açık öğretim ortaokuluna, açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine geçmeleri halinde bursları kesilir.

Bu kurallar çerçevesinde burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler ve veliler, başvuru şartlarını göz önünde bulundurmalıdır.

VGM BURS BAŞVURULARI NE ZAMANA KADAR?

Başvurular, 1 Ekim tarihinden itibaren kabul edilmeye başlandı ve son başvuru tarihi 15 Ekim olarak belirlendi. Başvuru sonuçları, ilerleyen tarihlerde duyurulacaktır. Başvuru yapacak olan öğrencilerin bu tarihleri dikkate alması önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.