MEB'den Yeni Dönemde Yeni Kararlar: Açık Liselere Geçişe Kısıtlamalar Getirdi!

MEB'den Yeni Dönemde Yeni Kararlar: Açık Liselere Geçişe Kısıtlamalar Getirdi!

MEB, örgün ortaöğretimden açık liselere geçişleri sınırlandıran yeni düzenlemeleri açıkladı ve istisnai durumlar dışında öğrencilere açık öğretim liselerine geçiş izni verilmeyeceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 açık lise geçiş şartlarını duyurdu. Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybetmeyen öğrenciler dışındaki öğrenciler, açık öğretim liselerine geçiş yapamayacaklarını öğrendi.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılının 1. dönemi 11 Eylül Pazartesi günü başladı. MEB, yeni dönemde önemli değişiklikler yapma kararı aldı. Örgün eğitimden açık liselere geçiş konusu da merak konusuydu ve bu konuda yeni düzenlemeler açıklandı.

Açık Liseler Hakkında Yeni Karar

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, özellikle pandemi döneminde açık liselere geçişin hızlandığını ve açık liselerin örgün eğitime alternatif olarak algılandığını belirtti. Ancak açık liselerin aslında örgün eğitim dışında kalan veya örgün eğitim hakkını kaybeden öğrencilerin uzaktan eğitimle devam ettiği okullar olduğunu vurguladı.

acik-ogretim-liselerine-gecis-sartlari-degisti-133051-20230914.jpg

Bu nedenle, açık liselere geçişleri belli şartlara bağlama kararı aldıklarını belirten Mete, bu kararın öğrencilerin örgün eğitimden ayrılmasının önüne geçilmesi ve çok yönlü gelişimlerinin engellenmesi amacını taşıdığını açıkladı.

Açık liselere geçişleri sınırlandırmak için yapılan düzenlemeler, özellikle öğrencilerin örgün eğitimden ayrılmasının ve eğitimde fırsat eşitsizliğinin önüne geçilmesini amaçlıyor. Ayrıca, açık öğretime geçişle ilgili yönetmelik değişiklikleriyle izinsiz özel öğretim faaliyetlerine engel olunmaya çalışılıyor.

Açık Lisede Sadece Belli Şartları Sağlayanlar Eğitim Görecek

9-siniflar-ne-zaman-acila-850-2-41.webp

Örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişler, belirli istisnai durumlar dışında sınırlandırıldı. İstisnai durumlar arasında, milli sporcu, şehit ve gazi çocuğu, evde ve hastanede eğitim alan, engelli ve özel eğitim öğrencileri, tutuklu ve hükümlüler, ilgili kanunlar kapsamında özel durumları olan öğrenciler, örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler bulunuyor.

Açık liseye geçiş için zaruri şartların belgelendirilmesi gerektiği ve başvuruların 15 Eylül-16 Ekim 2023 tarihleri arasında il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılması gerektiği belirtildi. Bu düzenlemeler, öğrencilerin eğitimde fırsat eşitsizliği yaşamasının ve örgün eğitimdeki kaynakların israfının önüne geçmeyi hedefliyor. Açık öğretime geçişlerde bu yeni kurallara uyulması gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.