MEB'den Yenilik: İlkokul ve Ortaokullara Yeni Seçmeli Dersler Ekleniyor!

MEB'den Yenilik: İlkokul ve Ortaokullara Yeni Seçmeli Dersler Ekleniyor!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul ve ortaokullara yeni seçmeli dersler ekledi. "İnsan, Toplum ve Bilim", "Din, Ahlak ve Değer" ile "Kültür, Sanat ve Spor" olmak üzere üç grup içeren derslerden her yıl en az biri seçilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul ve ortaokul düzeyindeki eğitim müfredatını zenginleştirmek amacıyla yeni seçmeli dersler ekledi. Bu güncellemelerle öğrencilere daha fazla seçenek sunularak ilgi alanlarına uygun eğitim almalarına olanak tanınıyor.

MEB tarafından yapılan değişikliklerle birlikte, öğrencilere üç farklı grup altında seçmeli dersler sunulacak: "İnsan, Toplum ve Bilim", "Din, Ahlak ve Değer" ve "Kültür, Sanat ve Spor". Her üç grupta da öğrenciler, yıl içinde en az bir tane seçmeli ders almak zorunda olacaklar.

"İnsan, Toplum ve Bilim" kategorisi, çağın gereksinimlerine yönelik dersleri içeriyor. Bu grup, öğrencilere matematik ve bilimsel uygulamalar, okuma ve yazma becerileri, yabancı dil, çevre eğitimi, şehir hayatı, hukuk ve adalet, düşünme eğitimi, robotik kodlama, yapay zeka uygulamaları, proje tasarımı, sosyal sorumluluk projeleri, medya okuryazarlığı gibi farklı alanlarda seçenekler sunacak.

"Din, Ahlak ve Değer" kategorisi, dini ve ahlaki konulara odaklanacak. Bu bölümde öğrencilere Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı, temel dini bilgiler, kültür ve medeniyetimizi şekillendirenler, ahlak ve yurttaşlık eğitimi verilecek.

"Kültür, Sanat ve Spor" kategorisi ise sanatsal ve kültürel faaliyetleri kapsayacak. Öğrencilere görgü kuralları ve nezaket, müzik, spor ve fiziksel etkinlikler, oyunlar ve oyun etkinlikleri, dijital sanatlar, masallar ve destanlar, geleneksel sanatlar, halk oyunları gibi konularda dersler sunulacak.

Ayrıca, ilkokul 1. sınıfta 2 ders saati serbest etkinliklere, 2. ve 3. sınıflarda ise 1 ders saati masallar ve geleneksel oyunlara ayrılacak. Bu güncellemeler, 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla yürürlüğe girecek ve öğrencilere daha geniş bir ders yelpazesi sunarak eğitimlerini çeşitlendirmelerine olanak sağlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.