Eğitimde çıtayı yükseltmeye mecburuz

Eğitimde çıtayı yükseltmeye mecburuz

Toplam kalite yönetimi ödül ve paylaşım töreninde konuşan Bolu Valisi İbrahim Özçimen Bolu’da eğitim alanında büyük bir ağırlığın olduğunu söyleyerek; “ Bu yüzden silkelenerek bir...

Toplam kalite yönetimi ödül ve paylaşım töreninde konuşan Bolu Valisi İbrahim Özçimen Bolu’da eğitim alanında büyük bir ağırlığın olduğunu söyleyerek; “ Bu yüzden silkelenerek bir an önce harekete geçmek istiyoruz. Bunun içinde ülke genelinde İlk 100’e ve ilk 1000’e girme başarı gösteren öğrencilerimize Cumhuriyet altınları hediye edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Toplam kalite yönetimi ödül ve paylaşım töreni İl kültür sitesinde gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Toplam kalite yönetimi İl Farmatörü Fehimdar Çiftçi eğitimde çağı yakalamanın yolunun takım halinde sistemli bir çalışmadan geçtiğini söyleyerek; “Esnek, yaratıcı çalışmalar yapmak toplam kalite anlayışının gereğidir.”dedi. Daha sonra konuşan İl milli eğitim müdürü Recep Sezer Toplam kalite yönetimi uygulamasını Milli Eğitim bakanlığının 2000’li yılların ortalarında uygulamaya koyduğunu vurgulayarak;” Eğitim alanındaki değişimlerden biri olan Toplam Kalite Yönetimi Milli Eğitim Bakanlığının İki binli yıllarda Merkez ve Taşra Teşkilatında uygulamaya koyduğu bir yönetişim anlayışıdır. Bu anlayışın yaygınlaştırılması amacıyla 2005 yılından itibaren “MEB TKY Uygulamaları Ödül Yönergesi” çerçevesinde ödüllendirme çalışmalarıyla Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları devam etmektedir.”dedi. Ödül sürecinin “Yılın Kaliteli Kurumu” ve “Yılın Kaliteli Ekibi” olmak üzere iki kategoride yapılmakta olduğunu vurgulayan Sezer; “ Bu yıl “Yılın Kaliteli Kurumu” kategorisinde Müdürlüğümüze bir okulumuz başvururken, “Yılın Kaliteli Ekibi” kategorisinde 25 okulumuz ekip raporu ile başvurmuştur. Bunların arasından Mevlana İlköğretim Okulu “kurum” dalında, Gerede Mesleki Eğitim Merkezi ise “ekip” dalında birinciliğe layık görülmüştür” diye konuştu. Son olarak konuşan Bolu valisi İbrahim Özçimen ise Eğitim alanının en önemli öğesi olan “insan” unsurunun hem kaynak hem de en değerli yatırım aracı konumunda olduğunu vurgulayarak; “Günümüzde her alanda olduğu gibi eğitim alanında da gelişme ve değişmeler meydana gelmektedir. Değişme ve gelişmelerden haberdar olmayan, yenilikleri takip etmeyen milletler geri kalmaya mahkûmdurlar. Muasır medeniyetler sayesinde olmak için değişimin ve gelişmenin bir parçası olmak zorundayız. Eğitim sistemimizde de çağdaş eğitim uygulamaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü “Toplam Kalite Yönetimi” çalışmaları da; insani değerleri, ekip çalışmasını, kaliteyi, katılımcılığı, liderliği, en az hatayı, müşteri memnuniyetini, kurum kültürünü ön planda tutan ve eğitime ivme kazandıran bir yönetim tarzıdır. Bu anlamda okullarında ve kurumlarında Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarını başarıyla gerçekleştiren, eğitimi kaliteyle buluşturan yönetici ve öğretmen arkadaşlarımı tebrik ediyor, kalite yolculuğunda başarılar diliyorum.”dedi.

 

Başarılı öğrencilerimizi ödüllendireceğiz

 

Başarılı olan okul idarecilerinin teşekkür ve takdirname ile ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Özçimen;”Bu tür ödüller verildiğinde bir dedikodu furyası başlıyor. Oysa biz olaya iyi niyetli yaklaşıyoruz. Bolu’da bu noktada bir ağırlık var. Bu yüzden silkelenerek bir an önce harekete geçmek istiyoruz. Maksadımız eğitimcilerimizi teşvik etmektir. Bu aşamada 2011 OYS sınavında Türkiye genelinde ilk 100’e giren öğrencilerimize 5 Cumhuriyet altını, ilk 1000’e giren öğrencilerimize de 1 Cumhuriyet altını hediye edeceğiz. ÖSS de ise ham puan olarak ülke genelinde İlk 100’e giren öğrencilerimize 5 Cumhuriyet altını, ilk 1000’e giren öğrencilerimize de 1 Cumhuriyet altını hediye edeceğiz” biçiminde konuştu. Daha sonra dereceye giren okullara başarı belgeleri Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından takdim edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.