2. torba yasa büyük müjdelerle geliyor: İşçi reformu ile yüzler gülecek! İşte torba yasanın kapsamı…

2. torba yasa büyük müjdelerle geliyor: İşçi reformu ile yüzler gülecek! İşte torba yasanın kapsamı…

Türkiye'de taşeron işçi alımında büyük bir artış yaşanıyor ve bu eğilim giderek ivme kazanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın liderliğinde Bakanlar Kurulu bu önemli konu üzerinde titizlikle çalışıyor. İşte detaylar.

Yeni torba yasada ek kadrolara ilişkin hükümlerin yer alacağı açıklandı. Ayrıca, kadro alamayan taşeron işçilerin sorunlarının çözümü için de çalışmalar devam ediyor. Gelin, 100 bin taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili son durumu ve gelişmeleri birlikte inceleyelim.

Ekim ayı yaklaşırken milyonlarca vatandaş 2. Torba Yasa'nın Meclis gündemine gelmesini merakla bekliyor. Bu kapsamlı yasa, gençlerden kadınlara, esnaftan işçilere, emeklilerden memurlara kadar geniş bir kesimi doğrudan etkileyen hükümler içeriyor. Şimdi 2. Torba Yasa ile ilgili son gelişmeleri ve taşeronların istihdamına ilişkin beklentileri inceleyelim.

İŞÇİ REFORMUNUN KAPSAMI

33b74d3b-e9c9-43b2-904d-5d19e638033d.jpg

Alınan haberlere göre, yeni torba yasa taşeronlara ek kadro verilmesine yönelik hükümler içerecek. Ayrıca, kadro alamayan taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesi için de çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Önümüzdeki dönemde kamu çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi için önemli reformlar hayata geçirilecektir.

Kamuda kadro, iş güvencesi ve kıdem gibi sorunlarla boğuşan taşeron işçilik dönemi sona eriyor. Yaklaşık 900 bin taşeron işçinin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesinin ardından 100 bin taşeron işçi daha kadroya alınacak. Devlet işlerinin yürütülmesinde asli sorumluluk kamu işçilerine verilecek.

HERKES 2. TORBA YASAYI BEKLİYOR

Ekim ayı yaklaşırken milyonlarca vatandaş önemli yasal düzenlemelerin hayata geçmesini merakla bekliyor. 1 Ekim'de önemli hükümler içeren ikinci torba yasa Meclis'e sunulacak. AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan en önemli girişimlerden biri, kadınlara yönelik sosyal güvenlik ve emeklilik haklarını ele almayı amaçlayan Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması. Bu önemli teklif şüphesiz gündemin ilk sıralarında yer alacaktır.

Ayrıca, Ekim ayında çıkarılması planlanan torba yasanın da birçok önemli konuyu ele alması bekleniyor. Bağkur'lu küçük esnaf özlemle beklediği prim indirimini heyecanla bekliyor. Ayrıca taşeron işçilere kadro ve emeklilere ara zammın da bu kapsamlı yasada yer alması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.