Araç muayenesinde sürücülerden bu ücret artık alınmayacak!

Araç muayenesinde sürücülerden bu ücret artık alınmayacak!

Geçtiğimiz günlerde araç muayenesi ile ilgili yeni kararların bilgisini paylaşmıştık. Bu haberimizde ise araç sahiplerine bir sürpriz daha var. İşte milyonlarca sürücünün merak ettiği ayrıntı…

Son günlerde araç muayenesini geçirmiş sürücüler ne kadar ceza ödeyeceğini merak etmeye başlamıştı.

Artan fiyatlarla birlikte araç muayenesi ücretleri de bir hayli yükselmiş çoğu sürücü ise araç muayenesinden kaçınıyordu. Alınan kararla birlikte ise milyonlarca araç sahibini ilgilendiren araç muayenesinde yeni dönem artık başladı.

Sürücüleri araç muayenesine teşvik etmek için yeni bir düzenleme yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı.

Milyonlarca araç sahibini araç muayenesine teşvik etmek için yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre, muayene gününü geçirenler için bir kolaylık sağlanacak.

Araç muayene yaptırma süresini 12 Mart 2023 itibarıyla geçirmiş vatandaşlar 30 Eylül 2023'e kadar muayenelerini yaptırdıkları takdirde, her ay için hesaplanacak yüzde 5 fazla yerine aylık yüzde 0,75 olarak hesaplanan tutarı ödeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan "7440 Sayılı Kanunun 10'uncu Maddesinin Yedinci Fıkrasına (Araç Muayenelerine) Dair Tebliğ (Seri No: 1)" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca araç muayenesini süresinde yaptırmamış olanların, 30 Eylül 2023'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için hesaplanması gereken yüzde 5 fazla yerine Kanun'un yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları, Kanun'un yayımlandığı tarihten (yayımlandığı ay dahil) araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar her ay ve kesri için aylık yüzde 0,75 oranı esas alınarak hesaplanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.