Asgari ücret için tüm rakamları unutun! Rekor zam gelebilir! Tahminler 12 bin liraya dayandı! 2023 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret için tüm rakamları unutun! Rekor zam gelebilir! Tahminler 12 bin liraya dayandı! 2023 asgari ücret ne kadar olacak?

Milyonlarca asgari ücretli çalışan, memur ve emekli Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarına odaklanmış durumda. Temmuz’da tarihin en yüksek asgari ücret zammı gelebilir. 2023 asgari ücret ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçimler öncesinde başta memur ve emekliler olmak üzere asgari ücretli çalışanlar için de ciddi bir zam yapılacağına dair ipuçları verildi. En düşük memur maaşlarının 22 bin liraya çıkarıldığının duyurulmasının ardından asgari ücrette de tüm zamanların en yüksek zam oranlarının uygulanması bekleniyor.

Her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen yeni zam oranları sonrasında yıl boyunca belirlenen bu oran üzerinden maaş ödemeleri yapılıyor. Temmuz ayında bu yıl rekor düzeyde bir zam gelmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işveren ve işçi sendikalarının bir araya geldiği asgari ücret tespit komisyonu, Temmuz ayı için ara zam toplantısı yapacak. Haziran ayında yapılması planlanan toplantının tarihleri de yakından takio ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantının en geç Haziran ayının 2. haftası içinde yapılması hedefleniyor. Temmuz ayından önce rakamın netleşmesi hedefleniyor.

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

2023 Temmuz ayı asgari ücret zammında ise yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa süre önce memur maaşlarının 22 bin liraya, emekli maaşının ise 7.500 TL’ye çıkarıldığını duyurmasının ardından asgari ücretliler de en düşük ne kadar alacaklarını merak etmeye başladı.

Enflasyona karşı vatandaşların ezdirilmeyeceği sinyallerini veren yetkililer, asgari ücrette rekor zam beklentisinin oluşmasına neden oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Vedat Bilgin 500 dolar hedefini göstermişti. Eğer asgari ürete yüzde 30 zam gelirse net ücret 11 bin 58 TL’ye, yüzde 35 oranında zam yapılırsa 11 bin 475 TL’ye, yüzde 40 oranında yapılırsa 11 bin 909 TL’ye yükselecek. Ancak henüz rakamlar ve toplantı tarihleri netleşmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.