Borç yapılandırma taksitlerine ilişkin önemli uyarı! Son 3 gün: Katsayıya tabi tutulabilirsiniz

Borç yapılandırma taksitlerine ilişkin önemli uyarı! Son 3 gün: Katsayıya tabi tutulabilirsiniz

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmiş olan borç yapılandırma paketi ile ilgili önemli bir uyarı yapıldı. Borçlarını ödemeyen veyahut da eksik ödeyenler için son viraja girilmiş olduğu duyuruldu. İşte ayrıntılar…

Zorlu ekonomik şartların etkilerinin hissedilmeye devam edildiği şu günlerde devletten önemli adımlar gelmeye başladı. Kamu borçlarının toplanabilmesi ve mükelleflerin borç öderken zorlanmamaları adına geçtiğimiz aylarda borç yapılandırma paketini devreye almış olan yetkililer, son olarak ilgili borç taksitleri için son ödeme tarihini uzattıklarını açıkladı.

Kamuya yönelik borçların toplanması adına yürürlüğe girmiş olan borç yapılandırma paketi kapsamında milyonlarca vatandaş vergi dairelerinin yollarını tutarken geçtiğimiz ay da ilk taksit ödemelerini gerçekleştirdi. Borçlarını peşin olarak ödemek isteyenlere ek olarak indirim de tanımlayan yetkililer, bugün önemli bir uyarı ile gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre yapılandırılmış borçların ödenmesinin yanı sıra ek MTV ve değerli konut vergisi için de son tarih yaklaştı.

SON 3 GÜN

thumbs-b-c-089f56edf2f29e73e6599993be2e873d.jpg

“Yeniden yapılandırma” olarak da adlandırılan 7440 sayılı Kanun’un sağlamış olduğu haklardan yararlanmak isteyenler için son bir uyarı yapıldı. Yapılan uyarıya göre yeniden yapılandırma kapsamında peşin veyahut da taksitli ödeme seçeneğini tercih etmiş ancak birinci ve ikinci taksit ödemesini gerçekleştirmemiş/ eksik ödemiş olan kişiler için 31 Ağustos 2023 tarihi son gün olarak belirlendi.

31 Ağustos 2023 tarihine kadar borcunu peşin veyahut da taksitli olarak ödeyen kişiler, kanun dahilinde gecikme faizi uygulamasına tabi tutulmayacak. Ancak o kişiler peşin ödeme indiriminden de yararlanmayacaklar.

YENİDEN YAPILANDIRMA BORÇLARI NEREDEN ÖDENİR?

Yeniden yapılandırma kapsamında borcunu taksitlendirmiş olan veyahut da peşin ödeme seçeneğini tercih etmiş olan kişiler ödemelerini; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların mobil uygulamalarından/ şubelerinden/ internet bankacılığı ekranlarından yapabilecekler. Ayrıca PTT veznelerinden de borç taksitlerini ödemek mümkün olacak.

Yukarıda belirtilmiş olan ödeme seçenekleri ek MTV ödemesi ve değerli konut vergisi için de tercih edilebilecek. Depremzedeler ek MTV ödemelerinden muaf tutulacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.