Borçlular sordu: Kredi sicil affı çıkacak mı? Sicil affından kimler, nasıl yararlanabilir?

Borçlular sordu: Kredi sicil affı çıkacak mı? Sicil affından kimler, nasıl yararlanabilir?

Borçlarını ödemekte güçlük çeken ve bu neden ile de banka sicilleri bozulan birçok tüketici, sicil affının gelip gelmeyeceğini sorgulamaya başladı. İşte ayrıntılar…

Hayat pahalılığının giderek artığı şu günlerde vatandaşların nakde olan ihtiyaçları da rekor seviyelere ulaşmaya başladı. Temmuz ayında maaşlarına yansıtılmış olan zamların kısa süre içerisinde eridiğine şahitlik eden vatandaşlar, ekonomik durumlarını toparlayabilmek adına bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerine yöneldi. Son dönemlerde açıklanan bankacılık raporları doğrultusunda kredi ve kredi kartı ürünlerine yönelik talebin arttığı ancak aynı doğrultuda borç yükünün de ağırlaştığı bilgisine ulaşıldı.

Nakit ihtiyaçları artığı için bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerine yönelen ancak yine aynı sıkıntıdan ötürü borçlarını ödemekte güçlük çeken birçok banka müşterisi, son dönemlerde bankaların kara listelerine alınmaya başlandı. Sicilleri bozulduğu için bankacılık ürünlerinin birçoğundan yararlanamayan vatandaşlar, borç yapılandırma paketinin ardından bir kredi sicil affı düzenlemesinin gelip gelmeyeceğini araştırmaya başladılar. Peki, kredi sicil affı nedir, kimleri kapsar? İşte ayrıntılar…

SİCİL AFFI GELECEK Mİ?

Bankacılık performansları olumsuz değerlendirilen bu neden ile de kredi notları düşen vatandaşlar, sicil affı düzenlemesinin yürürlüğe girip girmeyeceğini araştırmaya başladı. Ancak yetkililer henüz konu ile ilgili olarak resmi bir açıklamada bulunmadı.

KREDİ SİCİLİNİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Kredi sicili, ödemelerin zamanın yapılamaması, yapılan ödemenin mevcut borç tutarından az olması gibi durumlarda bozulur. Bu durumda kredi notları düşürülen vatandaşlar, herhangi bir bankanın finansman ürününden yararlanamaz.

Bankaca sicilinin temizlenebilmesi için tüm borçların tek kalemde veya taksit tarihleri dahilinde ödenmesi ve ilgili hesabın kapatılması gerekir. Ancak banka sicilinin tamamen temizlenmesi ve kredi notunun zirveye ulaşması için gereken süre genel olarak 5 yıldır. Sicil affının gelmesi durumunda ise bu sürenin dolmasına gerek yoktur. Tüm borçlular, puan kaybı yaşamamışlar gibi değerlendirilir. Bankaların kredi puanlarına göre müşterileri için yaptıkları risk değerlendirmeleri ise şu şekildedir:

  • 699 puan ve altı için: Yüksek riskli
  • 700- 1.099 puan aralığı için: Orta riskli
  • 1.100- 1.499 puan aralığı için: Düşük riskli
  • 1.500- 1.699 puan aralığı için: İyi
  • 1.700- 1.900 puan aralığı için: Çok iyi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.