Buzdolabını böyle kullananlar elektrik faturasında yüzde 25 tasarruf sağlıyor! Basit tekniklerle elektriğe boşa para ödemeyin

Buzdolabını böyle kullananlar elektrik faturasında yüzde 25 tasarruf sağlıyor! Basit tekniklerle elektriğe boşa para ödemeyin

Her evde günün her saati çalışan buzdolabı elektrik faturasına en çok yansıyan beyaz eşyadır. Elektrik faturasının bazen ikiye katlamasına neden olan buzdolabının tasarruflu bir şekilde kullanılması gerekiyor. İşte buzdolabı kullanımıyla ilgili detaylar…

Buzdolabı kullanırken yapılan bazı hatalar elektrik faturasının kabarmasına neden olabilir. Daha düşük elektrik faturası ödemek isteyenler tasarrufa buzdolabından başlamalıdır. Çünkü buzdolabı yaz kış, gece gündüz demeden kesintisiz çalışan bir beyaz eşyadır. Buzdolabı kullanımında püf noktalara dikkat ederek elektrikten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrik tasarrufu yapmak isteyenler işe buzdolabından başlamalıdır. Evde en çok enerji harcayan buzdolabını kullanırken bazı önlemler almak elektrik faturasında yüzde 25 oranında tasarruf etmenizi sağlar. Daha az gelen elektrik faturası için buzdolabı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Bunların başında buzdolabı kapı contaları gelir. Buzdolabı kapısında contalar sıkıca kapanır ve soğuk havanın içerde kalmasını sağlar.

Buzdolabının Contalarını Kontrol Edin

64c7c5e9e4bfdd1134d02e9d.jpg

Cihazın iç iklimlendirmesi bu şekilde korunur ve buzdolabı içini soğutmak için aşırı güç harcamasına gerek kalmaz. Zamanla gevşeyen contalar soğuk havanın dışarı kaçmasına neden olacağı için buzdolabı soğuk havayı tutabilmek adına daha fazla çalışıp enerji harcar. Buzdolabı kapısını kapatırken araya alüminyum folyo sıkıştırın.

Folyoyu çekerken çok kolay bir şekilde geliyorsa contaları temizlemek veya değiştirmek gerekebilir. Geceleri buzdolabına bir el feneri koyarak buzdolabının kapağını kapatın. Kapının arasından ışık sızıyorsa contanın artık gevşemiş olduğu anlaşılır. Mutfakta buzdolabını konumlandırdığınız yer de elektrik tasarrufu konusunda önem taşır.

Buzdolabını Doğru Yerde Konumlandırın

Buzdolabı doğrudan güneş ışığına maruz kalıyorsa veya soba veya fırının yanındaysa soğutmak için daha fazla çalışmasına neden olur. Elektrik tüketimini azaltmak için buzdolabını mümkün olduğunca serin ve gölgeli bir alana yerleştirmek gerekir. Enerji verimliliği sağlamak için dondurucu bölmesi üstte olan buzdolaplarını tercih etmek önerilir. Çünkü buzluğu üstte olan dolap modelleri altta olanlara göre yüzde 10-25 daha az enerji tüketir. Buzdolabının derecesi düşükse, cihaz bu sıcaklığı korumak için ekstra güç harcar. Uzmanlara göre buzdolabının genellikle 7 santigrat derecede sabitlenip çalışması yeterlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.