Çalışana emekliye kara haber tez geldi! Maaşlara zam bekleyenler karalar bağlayacak

Çalışana emekliye kara haber tez geldi! Maaşlara zam bekleyenler karalar bağlayacak

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl açıkladı. "Çok canımız yanacak!" İşte açıklamanın detayları...

Türkiye ekonomisi son dönemde yaşanan zorlu dönemi atlatmaya çalışırken, vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, gelecek döneme dair kötü haberleri duyurdu. Enflasyonun yükselmesi ve bütçe açığındaki sıkıntılar, çalışanlar ve emekliler için maaşlarda sınırlamalara neden olabilir.

Bingöl, yerel seçimlere kadar vergi artışlarının hızla devam edeceğini belirtti ve seçim sonrasında daha sıkı maliye önlemlerinin gündeme geleceğini vurguladı. "Canımız çok yanacak, zamları derinlemesine hissedeceğiz. En ciddi mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının sınırlanması karşımıza çıkacak" ifadeleri, ekonomik belirsizliği artıran açıklamalar arasında yer aldı.

vergi uzmanı ozan bingöl

Bingöl, Türkiye'nin bütçe sorununa da dikkat çekerek, "Bütçedeki boşluk büyük diyeceğim ama ortada bütçe bile kalmamış" şeklinde konuştu. Orta Vadeli Program'a göre gelecek dört yılda toplanması hedeflenen verginin 32.5 trilyon lira olduğunu, planlanan bütçe açığının 7.9 trilyon lira ve ödenmesi hedeflenen faiz giderinin ise 6 trilyon lira olduğunu belirten Bingöl, vergi artışlarının devam edeceğine işaret etti.

Emekliler için vaat edilen zam sözlerine rağmen, maaşlarda talep edilen düzenlemelerin yapılmamasıyla ilgili olarak Bingöl, "Yapılacak artışın bütçede bir karşılığı var mıdır diye bakmadan söz verilemez. Bu bütçe hakkının ve Meclis'in yok sayılması" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Bingöl ayrıca, "Bu da 2024'te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55'in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023'ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024'e sürüklemek sonucunu da doğuracak" dedi.

Türkiye ekonomisi üzerindeki bu olumsuz etkiler, çalışanlar ve emekliler arasında endişe yaratmaya devam ediyor. Gelişmeleri yakından takip etmek önemli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.