Devletin 1 trilyon alacağı mı var? Hazine ve Maliye bakanlığından yeni açıklamalar

Devletin 1 trilyon alacağı mı var? Hazine ve Maliye bakanlığından yeni açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomik krizi aşma çabalarını hızlandırıyor. Mehmet Şimşek liderliğindeki bakanlık, vergi tahsilatında yeni adımlar atmaya odaklanıyor.

images-2023-09-19t201712-281.jpeg

1. Vergi Tahsilatında Yeni Adımlar

Mehmet Şimşek liderliğindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomik krizi aşmak için atılan önlemleri artırıyor. Parasal sıkılaşma tedbirleri ve ek vergiler gibi adımların yanı sıra, hükümet, kaçırılan vergilere yoğunlaşıyor. Ayrıca, birikmiş vergi borçları da yakın takibe alınıyor.

2. Devletin Büyük Alacakları

Devletin alacaklı olduğu para miktarı 1 trilyon lirayı aşıyor. İşletmeler, borç yapılandırma kanunlarına güvenerek borçlarını ödemezken, Hazine ve Maliye Bakanlığı bu alacakların tahsilatı için çaba gösteriyor. Mehmet Şimşek de tahsilatın hızlandırılacağını açıkladı.

images-2023-09-19t201718-763.jpeg

3. İnternet Alışverişlerinde Vergi Kaçırma Sorunu

İnternet üzerinden yapılan yemek siparişlerinde geçtiğimiz yıl 20 milyar lirayı aşan hacme rağmen, 3 milyar liralık vergi kaybı olduğu ortaya çıktı. Benzer durumların diğer internet alışverişleri için de geçerli olduğu düşünülüyor. Bu vergi kaçırma sorunlarına da çözüm aranıyor.

4. KDV Usulsüzlükleri

KDV oranlarının güncellenmesinin ardından bazı işletmeler, müşteriden yüzde 10 KDV alırken, devlete yüzde 1 KDV ödedikleri tespit edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu usulsüzlüklerin üzerine gitmeye kararlı.

images-2023-09-19t201726-681.jpeg

5. Kayıt Dışı POS Cihazları

Esnafın istediği her POS cihazını kullanması gerektiği halde, bazı işletmeler sadece tahsilat yaparak vergi kaçırıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sorunu çözmek için Bankalar Birliği ile işbirliği yaparak POS cihazlarının listesini incelemeye alıyor ve işletmelerin vergi kaçırma yöntemlerini tespit ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.