Emekli maaşı alanlar hemen kontrol edin: Sicilinde S, K, Ş harfleri olanlar yandı! Para ve hapis cezası var!

Emekli maaşı alanlar hemen kontrol edin: Sicilinde S, K, Ş harfleri olanlar yandı! Para ve hapis cezası var!

Özellikle EYT’den sonra artan sigorta sahtekarlıkları ile alakalı SGK denetimleri artırdı. Tek tek yakalanan sahtekarlar için para cezasının yanında hapis cezası da söz konusu. İşte detaylar.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahtekarlıkla sigorta talebinde bulunan ve hayali işyerleri yaratan kişilerle mücadele çabalarını yoğunlaştırıyor. Kurum, dolandırıcılıkla mücadele kapsamında sahte işyerlerinden bildirilen hizmetlerin iptali ve emekli aylıklarının faiziyle geri alınması gibi yeni tedbirleri hayata geçirdi. İşte emeklilik iptali konusunda yaşanan son gelişmeler:

EYT yasasının yürürlüğe girmesinin ardından birçok kişi erken emeklilik beklentisine girerken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu durumun suiistimal edilmesini önlemek için sıkı denetimlerle karşılık veriyor. SGK, denetimleri artırarak kağıt üzerinde sigortalılığı istismar eden ve sahte işyeri açan kişilerle etkin bir şekilde mücadele etmeyi hedefliyor. İşte ayrıntılar:

SGK DENETİMLERİ ARTIRDI

4a5c757f-4b02-4c03-9aa2-a329488dc992-24277779-230520226f857ca3.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigorta teminatı talep edenler ve hayali işyerleri kuranlar da dahil olmak üzere, dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan kişilerin üzerine gitmeye kararlı. Kurum, yasadışı yollarla devlete zarar veren hiçbir eyleme göz yummuyor.

Kapsamlı soruşturmalar, sahte sigorta alanında kullanılan çok sayıda aldatıcı taktiği ortaya çıkardı. Sahte işyerleri kuran ve insanları hileli bir şekilde sigorta programlarına kaydeden kişiler, sahtecilik suçundan kovuşturmaya tabi tutuluyor ve bu da 5 yıla kadar hapis cezasına kadar cezalara yol açabiliyor. Ayrıca, sahte işyerinin işletilmesinden sorumlu işveren, yetkililer tarafından uygulanan cezaların yanı sıra, faaliyet gösterdiği süre boyunca vergi ödemekle yükümlüdür.

SİCİLİNDE O HARF OLANLAR YANDI!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hileli, düzenlemeye tabi veya şüpheli işyerlerini gerçek çalışma faaliyetlerinde bulunmayan işyerleri olarak sınıflandırmaktadır. Bunlar, sahte sigorta bildirimleri yaptığı tespit edilen veya bundan şüphelenilen işyerleridir. Bu işyerleri tarafından sağlanan hizmetlerin türünü belirtmek için, sigortalılar tarafından sunulan hizmet belgelerindeki satırların başına (S), (K) veya (Ş) harflerinden biri yerleştirilir.

Çalışanlar için, hizmet belgelerinde belirtilen iş yeri kodlarını e-Devlet platformu üzerinden doğrulamaları önemle tavsiye ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.