Emeklilerin gözü kulağı bu toplantıda! 3’lü formülde sır perdesi aralanıyor! Kök maaş ve refah payına zam…

Emeklilerin gözü kulağı bu toplantıda! 3’lü formülde sır perdesi aralanıyor! Kök maaş ve refah payına zam…

Emekli maaşı zammına ilişkin kritik bir süreç başladı. Meclis'in asgari emekli maaşı zammına ilişkin kararı öncesinde iki önemli toplantı yapılması planlanıyor. İşte detaylar.

Emekliler iki toplantıya odaklanmıştı. Bunlardan ilki olan Bakanlar Kurulu Toplantısı dün gerçekleşirken, ikincisi ise üçlü bir zirve olacak. Bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplanacak. Bu toplantıda emekli maaşları da dahil olmak üzere çeşitli ekonomik konular ele alınacak ve olası düzenlemelere ilişkin görüşler sunulacak. Bu önemli toplantılardan çıkacak sonuçlar, emekli maaşlarının geleceğine ışık tutacak. Yaklaşık 17 milyon emekli bu toplantının ardından yapılacak açıklamaları merakla bekliyor.

Meclis'in açılışının yaklaşmasıyla birlikte emeklilikle ilgili konular büyük önem kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşlarının artırılması yönündeki talimatı emekliler arasında büyük bir beklenti yarattı. Emekliler, bu artışın önümüzdeki yıl mı yoksa geçici bir tedbir olarak mı uygulanacağını merakla bekliyor. Gelin son hesaplamaları inceleyelim...

BUGÜN EKK TOPLANACAK

banka-mevduat-faizleri-artti-iste-350-bin-tlnin-32-gunluk-faiz-getirisi-pzpk.jpg

Ekonomi Koordinasyon Kurulu bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek toplantıda çeşitli mali konular ele alınacak. Bunlar arasında başta yatırım taahhütlü avans kredileri olmak üzere yatırımların finansmanı, altının ekonomiye entegrasyonu, dijital para çalışmalarının ilerleyişi, katılım finans çerçeve kanunlarının geliştirilmesi ve Aile ve Gençlik Bankası'nın değerlendirilmesi yer alıyor. Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapılması bekleniyor.

Ayrıca, emeklilik düzenlemeleri yoluyla milyonlarca kişinin alım gücünün artırılması planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı şu anda emekli maaşlarında ek bir artış yapılmasını kolaylaştırmak için bütçe üzerinde çalışıyor. Dikkatler Meclis'in açılış tarihine çevrilmiş durumda. Halen 7.500 lira olarak belirlenen en düşük emekli aylığı, yapılacak düzenlemeyle yükseltilecek. Çalışmaların Ekim ayında tamamlanması ve ek emekli maaşı artışlarının Kasım ayında uygulamaya konulması bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ZAM TAKVİMİ

Ekim ayında Meclis'in çalışmaya başlamasıyla birlikte, ek emekli maaşı artışına ilişkin ayrıntılar kademeli olarak ortaya çıkacaktır. Bu dönemde, halen 7.500 TL olan en düşük emekli aylığının Hazine'nin de desteğiyle belirlenmesinde bütçe analizleri büyük önem taşıyacaktır. Emekli aylığı artışını kolaylaştıracak tedbirlerin 2023 yılı sonuna kadar hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.