Emeklilik reformu için geri sayım başladı! Bağ- KUR'lu 5 yıl kazanacak, ev hanımları bin 430 TL...

Emeklilik reformu için geri sayım başladı! Bağ- KUR'lu 5 yıl kazanacak, ev hanımları bin 430 TL...

EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte köklü bir değişikliğe giden emeklilik sisteminde yeni uygulamalar için kollar sıvandı. İşte milyonları ilgilendiren yeni düzenlemelere dair detaylar…

Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girmiş olan EYT yasası kapsamında milyonlarca kişi yaş şartına takılmaksızın emekli maaşını çekmeye başlarken yeni dönemde emeklilik sisteminde yeni değişikliklerin de söz konusu olacağı öğrenildi. AK Parti’nin seçim beyannamesinde vaat olarak ortaya konulmuş olan emeklilik reformu ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekilliği genel seçimi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılmış olan AK Parti Seçim Beyannamesi’nde yer alan maddelerden biri de emeklilik sistemi ile ilgiliydi. O dönem içerisinde söylenilenlere göre seçimin kazanılması durumunda başta ev hanımları olmak üzere pek çok kişi için emekliliğin önü açılacak ve mevcut sigortalılara da birtakım imkanlar sunulacaktı.

Seçim döneminde bahsi geçen emeklilik reformu ile ilgili ne zaman bir adım atılacağı merak edilirken kulislerden birtakım bilgiler geldi. Edinilen bilgilere göre milyonları ilgilendiren düzenlemeler ekim ayında gündeme gelmeye başlayacak.

1 MİLYON BAĞ- KUR’LUNUN YÜZÜ GELECEK

17008377-1200x675.jpg

Emeklilik sistemi adına yapılacak olan değişikliklerden ilki Bağ- KUR’luları ilgilendirecek. Edinilen bilgilere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı küçük esnaf ve çiftçiler de dahil olmak üzere toplamda 1 milyon Bağ- KUR’lunun emeklilik için sağlaması gereken 9 bin prim günü şartını 7 bin 200 güne çekecek. Böylelikle Bağ- KUR’lular emeklilikleri adına 5 yıl kazanmış olacaklar.

EV KADINLARI DİKKAT

Ekim ayında Meclis’in açılması ile birlikte gündeme gelmesi beklenen bir diğer düzenleme de ev kadınlarını kapsayacak. Emekli olmak isteyen ev kadınları isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyebilecek, devlet yapılan ödemelerin 3’te 1’ini karşılayacak. Buna göre kadınlara 4 bin 292 TL’lik isteğe bağlı sigorta priminin bin 430 TL’sini devlet almış olacaklar. Yani emekli olmak isteyen bir ev kadınının aylık olarak 2 bin 862 TL’lik prim ödemesi yapması yeterli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.