Emekliye peş peşe müjdeler: En düşük emekli maaşı 11.316 lira olacak! EYT, SGK, SSK’lılar için çok önemli düzenleme yolda

Emekliye peş peşe müjdeler: En düşük emekli maaşı 11.316 lira olacak! EYT, SGK, SSK’lılar için çok önemli düzenleme yolda

Yeni parlamento dönemi başladığında ekonomi yönetiminin en önemli önceliklerinden biri emekli maaşlarına yapılacak zam olacak. Emekliler meraklı gözlerle Ekim ayını bekliyor. Peki masada hangi olasılıklar var?

Hükümetten peş peşe gelen zam açıklamaları emekliler arasında heyecan yaratıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarih bile vermesi beklentileri daha da artırdı. Yaklaşık 16 milyon emeklinin merakla beklediği yeni maaşlara ilişkin ipuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı merak konusu olmuş durumda.

Emeklilere ek zam için kapılar aralandı, 16 milyon emekli için beklenen haber geldi. Uzun zamandır beklenen bu gelişmeyi geçtiğimiz günlerde açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerden gelen şikâyetleri kabul etti ve yıl sonuna kadar gerekli adımların atılacağı konusunda emeklilere güvence verdi. Emeklileri umutlandıran haber sonrasında yaşanan gelişmeler haberimizde.

MÜJDELER PEŞ PEŞE GELDİ

Emekliler ile alakalı çok önemli müjdeler hükümet kanadından peş peşe geldi. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, emeklilerin kaygılarını gidermek için kapsamlı bir rapor hazırladıklarını dile getirdi ve denk bütçeyi koruyarak emeklilerin beklentilerini karşılayacaklarından emin olmaları gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşması da emeklilere umut oldu. Erdoğan, emekli vatandaşların dile getirdiği mağduriyetleri kabul etti ve emeklilerin dile getirdiği sorunların tamamen farkında olduklarını, bu sene sonuna kadar bu endişeleri gidermek için gerekli tedbirleri alacaklarını temin ettiğini belirtti.

MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?

hhgghhg.jpg

Devlet memurları her yıl iki kez zam almaktadır. Bu zamlara ek olarak, tüm memurlar ve emekliler, enflasyonu hesaba katmak için yüzdelik bir artış da alırlar. Merkez Bankası'nın tahminine göre önümüzdeki altı ay için beklenen enflasyon oranı yüzde 31,92'dir.

Temmuz 2023'te yüzde 6'lık bir toplu sözleşme zammı uygulanmıştır. Bunun sonucunda Ocak 2024'te yüzde 24,45 oranında enflasyon farkı oluşacak. Bu enflasyon farkı yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı ile birleştirildiğinde memurlar için toplam zam yüzde 43,11'i bulacak. Memurlara yapılacak zam, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de dahil olmak üzere emeklilere yapılacak zammın belirlenmesinde önemli bir ölçüt oluşturuyor. Dolayısıyla bu emekliler toplu sözleşme sürecini yakından takip ediyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum