En düşük emekli maaşı hakkında büyük iddia! 10 bin lirayı geçecek mi? Gözler o tarihe çevrildi

En düşük emekli maaşı hakkında büyük iddia! 10 bin lirayı geçecek mi? Gözler o tarihe çevrildi

Emekli maaşlarının ne kadar olacağı ile alakalı heyecan verici haberler kulisleri sardı. Gözler önemli bir tarih çevrildi. İşte konu ile alakalı son gelişmeler.

Geçtiğimiz günlerde memurlara toplu sözleşme yoluyla yapılan maaş zammının ardından, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de zam yapılacağı söylentileri dolaşmaya başladı. Bu konuya ışık tutan son açıklama Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten geldi. Şimdi bu emekli maaşı artışı ve merak uyandıran "seyyanen" zamla ilgili önemli ayrıntılara göz atalım.

Emekli maaşlarının artırılması şu anda gündemin en sıcak tartışma konusu ve manşetlerde üst sıralarda yer alıyor. Emeklilerin mali refahını artırmaya yönelik çabalar önemli bir ivme kazanmış durumda. Emekliler son toplu sözleşme zammının üzerine inşa edilecek bu artışın ne kadar olduğunu merakla beklemektedir. Haberimizde önerilen ve tahmin edilen artışlara göz atacağız.

ÜZERİNDE ÇALIŞILAN FORMÜLLER

3607973-1200x627.jpg

Emekliler için muhtemel formüllerden birisi yüzdelik artış. Buna ek olarak gündemdeki bir diğer madde de refah payı kavramıdır. Esasen bu, enflasyon oranının üzerinde oransal bir artışı gerektirmektedir. Ocak ayında maaşlara uygulanacak artış oranının bir iyileştirme ile daha da artırılabileceği öne sürülmüştür. Eğer oransal bir artış uygulanmasına karar verilirse, Ocak ayına kadar beklemeye gerek kalmayacaktır. Bunun yerine artış, belirlenen yüzde oranına göre belirlenen tarihte uygulanabilir.

Bir başka yaklaşım da taban maaşın yeniden değerlendirilmesidir. Nisan ayında yapılana benzer şekilde, taban maaş bir ara formül kullanılarak artırılabilir. Bu, özellikle düşük maaş alanlara fayda sağlayacaktır, zira maaş artışları için yeni bir mekanizma getirecektir. Emeklilere yönelik iyileştirmeler ise yasal bir düzenleme ile sağlanabilir. Ekim ayında toplanacak olan Meclis, emeklilerin gelirlerini artırmayı amaçlayan bir mevzuatın çıkarılması için fırsat yaratacaktır.

İKİ ÖNEMLİ İSİMDEN UMUTLANDIRAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam konusunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşı ile alakalı kendilerine talimat verdiğini ve bu acil konu üzerinde titizlikle çalıştıklarını dile getirdi.

Bu heyecan verici habere ek olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan'a gerçekleştirdiği ziyaretin dönüşünde, memurlara yönelik emekli maaşı artışı ve toplu sözleşme sürecine de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli zammı düzenlemesine ilişkin emeklilere gerekenin yapılacağını ve güzel bir düzenleme ile hak ettikleri maaşları alacaklarını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.