Enflasyon sonrasında ne olacak? Fiyatlar ne zaman eski hâline dönecek?

Enflasyon sonrasında ne olacak? Fiyatlar ne zaman eski hâline dönecek?

Yüksek enflasyon, hayatımızın bir parçası haline geldi ve alım gücümüzü büyük ölçüde etkiledi.

Fiyatlar eski hâline dönecek mi?

1000-ve-500-liralik-banknot-10-liralik-madeni-para-basilacagi-iddiasi-baslik01.jpg

Fiyatlar artarken, ürünlerin gramajı da azaldı ve bu durum "gizli zam" olarak biliniyor. Türkiye'deki bu durumun yanı sıra, küresel piyasalarda da görülmekte. Uzmanlara göre, ekonomi düzelirse bile gizli zamlardan tamamen kurtulmak zor olabilir.

Fiyatları doğrudan etkileyen zam durumu tüketicinin dikkatini çekerken, ürünlerin gramajındaki değişiklik genellikle gözden kaçar. Bu nedenle, bir ürünü satın alırken fiyatına odaklanırız, ancak gramajına dikkat etmeyiz.

Gıda sektörü analisti Phil Lempert, gramaj değişikliklerinin kalıcı olacağını ve tüketicilerin bu duruma uyum sağlamak zorunda kalacaklarını belirtiyor. Uzmanlar, enflasyon düşse bile gramajın düşen fiyatları geri almadığını gözlemliyor.

Enflasyon ne zaman bitecek?

6207742945d2a0c0140fbdf2.webp

Doç. Cammy Crolic, geçmiş araştırmalarda enflasyonun düşmesine rağmen gramajın artış göstermediğini açıklıyor. Bu durum, tüketicilerin zamanla daha az ürün almalarına neden olabilir.

Tüketici hakları konusunda uzmanlık yapmış olan Edgar Dworsky, bu konuda uzmanların görüşlerini destekliyor. Dworsky'ye göre, şirketler gramajı azaltırken aynı ürünü farklı bir isimle ve daha büyük gramajla piyasaya sürebilirler. Bu tür uygulamalar tüketicileri yanıltabilir.

Gizli zamların tüketiciyi etkilemeye devam ettiği ve bu duruma karşı dikkatli olmanın önemli olduğu bir dönemdeyiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.