Enflasyon Yüzde 39,59 muş…

Enflasyon Yüzde 39,59 muş…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 39,59 artış gösterdi. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,04 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK'in verilerine göre, enflasyondaki artış eğilimi devam ediyor. Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon yüzde 39,59 olarak kaydedildi. Bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 15,26 artış görüldü. Enflasyondaki artışın ana harcama gruplarına göre dağılımına baktığımızda, giyim ve ayakkabı grubunun yıllık bazda en az artış gösteren grup olduğunu görüyoruz. Bu grup yüzde 19,49 artışla öne çıkıyor. Öte yandan, lokanta ve oteller grubu yüzde 68,98 artışla en yüksek artışın kaydedildiği grup oldu. Mayıs ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup ise konut oldu. Konut grubunda yüzde -13,79 oranında bir düşüş görüldü. Giyim ve ayakkabı grubu ise yüzde 9,85 artışla bir önceki aya göre en yüksek artışın kaydedildiği grup olarak öne çıktı.

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 2023 yılı Mayıs ayı itibarıyla, 25 temel başlıkta düşüş, 8 temel başlıkta ise değişim görülmezken, 110 temel başlıkta artış kaydedildi. Özel kapsamlı TÜFE göstergesi de dikkate alındığında, yıllık bazda enflasyon yüzde 47,70 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 3,60 olarak kaydedildi. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 40,76 artış gösterdi. Aylık bazda ise Yİ-ÜFE yüzde 0,65 oranında yükseliş kaydetti. Sanayinin dört ana sektörü incelendiğinde, imalat sektörünün yıllık bazda yüzde 42,34 artış gösterdiği görüldü. Diğer sektörlerde de artışlar ve düşüşler mevcuttu. İmalat sektöründe ise ara malı, dayanıklı tüketim malı, dayanıksız tüketim malı ve sermaye malı gruplarında artışlar kaydedildi.

Aylık bazda ise imalat sektörü yüzde 1,26 oranında artış gösterirken, diğer sektörlerde farklı değişimler görüldü. Yıllık ve aylık bazda enflasyon ve üretici fiyatlarındaki değişimler incelendiğinde, ekonomideki hareketlilik ve fiyat artışlarının devam ettiği görülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.