Ev Kiralarına Büyük Etki: Boş Ofisler Konuta Dönüşecek! Kiralar Düşüyor

Ev Kiralarına Büyük Etki: Boş Ofisler Konuta Dönüşecek! Kiralar Düşüyor

Ev kiralarını düşürecek adım: Atıl ofisler konuta dönüşüyor! Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, boş ofisler uygun koşullarda konuta dönüştürülerek kiraları düşürecek. Detaylar haberimizde.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler özellikle konut kiralarının yükselmesinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Düzenlemeye göre, atıl durumdaki boş ofislerin konuta dönüştürülmesine yönelik düzenlemeler getirildi. Özellikle pandemi süreciyle birlikte ofis kullanımlarının azalması ve konut talebinin artması göz önünde bulundurularak alınan bu karar, hem ev kiralarını daha ulaşılabilir hale getirmeyi hedefliyor hem de atıl ofis alanlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Yapılan değişiklikle, 1 Temmuz 2023 tarihinden önce ofis veya büro amaçlı yapı ruhsatı düzenlenerek yapımına başlanmış veya yapı kullanma izni düzenlenmiş olan yapılarda, 1 Temmuz 2024'e kadar sonuçlanmak kaydıyla parselin tamamında konut kullanım oranı yüzde 30'u geçmeyecek şekilde kullanım amacı değişikliğine yönelik tadilat ruhsatı düzenlenebilecek. Bu oran belediye meclisi kararıyla yüzde 50'ye kadar çıkartılabilecek. Bu adım, boş ofis alanlarının daha değerlendirilebilir hale gelmesini sağlayarak hem konut ihtiyacını karşılamayı hem de kiraların daha makul seviyelere düşmesini hedefliyor.

Ayrıca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan diğer bir düzenlemeyle '4 kat ve üzeri' konut binalarındaki kapalı çıkma yapılmama kuralı, '7 kat üzeri' binalar için güncellendi. Bu değişiklik, daha kullanışlı ve modern bina projelerinin yapılabilmesine olanak sağlayarak şehir planlamasına olumlu etki sağlamayı amaçlıyor.

Bu önemli değişikliklerle birlikte, ev kiralarının daha makul seviyelere düşmesi ve atıl ofis alanlarının konuta dönüştürülmesiyle şehirlerdeki yaşam kalitesinin artması hedefleniyor. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan bu değişiklikler, hem vatandaşların konut ihtiyacını daha kolay ve uygun maliyetlerle karşılamasını sağlayacak hem de şehirlerin daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.