Fiyat farkları çok fahiş boyuta ulaştı

Fiyat farkları çok fahiş boyuta ulaştı

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı birçok üründe 3-4 katı aştığını belirtti. Marul, Maydanoz, Yeşil soğan gibi köylünün direk pazara sunduğu ürünlerdeki artışın fahiş boyutlara ulaştığını söyledi.

Başkan Fidan, yaptığı açıklamada kasım ayı üretici ile market fiyat farklılıklarını ve girdi fiyatlarını değerlendirdi. Pek çok kalemde masrafların eklendiği bir sezonun başladığını ifade eden Fidan, üreticiden çıkan ürünün markete ulaşıncaya kadar fiyatında ciddi oranda artış yaşandığını belirtti. Başkan Fidan, tarımsal girdi fiyatlarındaki artışların ürün maliyetlerini yukarı doğru çektiğini söyleyerek, gıda sektörünün spekülasyona açık bir sektör olduğuna ve tüketicinin ürün fiyatlarına müdahale etme gücünü kullanması gerektiğine dikkati çekti.

ACİL DESTEK LAZIM;

İlaç, yem, tarımsal sulamada kullanılan elektrik ve sulama girdilerinin göz ardı edildiğini ve destek verilmediğini ifade eden Oda Başkanı Hakkı Fidan, şunları kaydetti:

“Öncelikle ‘5 Aralık Tarla günü’ tüm çiftçimize hayırlı olsun. Tarla gününde maliyet problemiyle boğuşan üreticilerimize, hayvansal üretimde kullanılan yem başta olmak üzere diğer girdilerde de sağlanacak destekler tarımsal üretimi artıracak, üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır. Üretici girdi yönünden desteklenmezse tarımsal üretim sekteye uğrar. Ekonominin diğer sektörlerine kaynak sağlayan, bu sektörlerin katma değer oluşturmasına ön ayak olan, dış ticaret açığına pozitif yönde katkı veren tarım sektörüne daha çok önem verilmelidir.”

FİYAT FARKI 4 KATI AŞTI;

Kasım ayında tarla ile market arasındaki fiyat değişimlerini açıklayan Fidan, şöyle konuştu:

“Maruldaki fiyat farkını yüzde 210 ile kırmızı mercimek, yüzde 209 ile elma, yüzde 180 ile maydanoz, yüzde 181 ile kabak, yüzde 185 ile havuç takip etti. Marul 3,4 kat, kırmızı mercimek ve elma 3 kat, maydanoz, kabak ve havuç ise 2,5 kat fazlaya tüketiciye satıldı. Üreticide 3 lira 75 kuruş olan marul, 12 lira 63 kuruşa, 13 lira 84 kuruş olan kırmızı mercimek 42 lira 97 kuruşa, 5 lira olan elma 15 lira 49 kuruşa, 2 lira 6 kuruş olan maydanoz 5 lira 78 kuruşa, 6 lira 79 kuruş olan kabak 19 lira 3 kuruşa, 4 lira 25 kuruş olan havuç ise 11 lira 90 kuruşa markette satıldı.”

EN FAZLA ARTAN ÜRÜN PİRİNÇ;

Kasım ayında market fiyatlarındaki fiyat artışlarına da değinen hakkı Fidan, fiyatı en fazla artan ürünün pirinç, en çok azalan ürünün ise limon olduğunu belirterek, “Kasım ayında markette 37 ürünün 29’unda fiyat artışı, 8’inde ise fiyat azalışı görüldü. Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 42,9 ile pirinç oldu. Pirinçteki fiyat artışını yüzde 36,1 ile yeşil soğan, yüzde 33,1 ile Antep fıstığı, yüzde 22,4 ile kırmızı mercimek, yüzde 20,9 ile kuru kayısı ve domates takip etti. Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 17,2 ile limon oldu. Limondaki fiyat düşüşünü yüzde 6,4 ile marul, yüzde 3,4 ile tavuk eti, yüzde 1,6 ile mısırözü yağı izledi” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.