Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu

Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan bir bildiri ile 2023 yılı gelir vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ikinci taksitlerinin ödeme süreleri 4 Ağustos 2023, Cuma günü sonuna kadar uzatıldığını kamuoyuna duyurdu.

Başkanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "31 Temmuz 2023 tarihli ve 158 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince, 2023 yılına dair gelir vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksitlerinin ödeme sürelerini 4 Ağustos 2023, Cuma günü sonuna kadar uzatıyoruz." ifadesine yer verildi.

indir.jpg

Aynı zamanda, 7440 sayılı Kanun uyarınca peşin ve ilk iki taksit ödemeleri de bu süre uzatımından faydalanacak. Bu ödemeler de belirtilen yeni tarihe kadar gerçekleştirilebilecek.

Başkanlık, 2023/Haziran dönemine ilişkin 'Form Ba' ve 'Form Bs' bildirimlerinin verilme süresinin yanı sıra e-Defter oluşturma ve imzalama süresini de 4 Ağustos 2023'e kadar uzattığını açıkladı. Aynı süre zarfında, elektronik defter beratlarının da Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi'ne yüklenmesi gerektiği hatırlatıldı.

whatsapp-image-2019-10-09-at-14-31-15.jpeg

Bu süre uzatımı, mükelleflere ödemelerini daha rahat bir şekilde yapabilmeleri için ek zaman sağlamak amacı taşıyor. Tüm vergi mükelleflerinin ödemelerini bu yeni süre zarfında tamamlaması ve bu sayede olası gecikme faizlerinden kaçınması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.