Hükümet İkinci Teklifi Açıkladı: Memur Maaşı İçin Zam Oranları Belli Oldu

Hükümet İkinci Teklifi Açıkladı: Memur Maaşı İçin Zam Oranları Belli Oldu

Memur maaş zammı için hükümetin ikinci teklifi açıklandı: 2024 için yüzde 25, 2025 için yüzde 11. Sendikalar teklife tepkili, uzlaşma bekleniyor.

Türkiye genelinde memur maaşlarına yapılacak olan zam oranlarına ilişkin beklenen ikinci teklif hükümet tarafından açıklandı. Memurların maaş artışlarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında, hükümetin yeni teklifi kamuoyuna duyuruldu. Hükümet, daha önceki tekliflerin ardından memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına ne kadar zam yapılacağını açıkladı.

2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak olan maaş zammı teklifinde, belirli oranlar öne çıkıyor. Buna göre, 2024 yılı için memur maaşlarına yüzde 15 artış yapılması öngörülürken, refah payı da eklenerek yüzde 25'e yükseliyor. 2025 yılı için ise yüzde 6 artış ve yüzde 5 refah payı ile toplamda yüzde 11 oranında bir zam öneriliyor.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin ikinci teklifine tepki göstererek, özellikle enflasyon hedefinin yüzde 33 olduğu bir dönemde sunulan oranların kabul edilemez olduğunu belirtti. Sendikalar, bu teklifin ekonomik gerçeklerle uyumlu olmadığını ve kamu çalışanlarının taleplerine cevap vermediğini ifade ediyor.

Toplu sözleşme görüşmeleri, memurların ve memur emeklilerinin maaşlarının belirlenmesinde büyük öneme sahip. Sendikaların talepleri ve hükümetin teklifleri arasında uzlaşma sağlanamaması durumunda, hakem heyeti devreye girecek ve maaş artışları bu heyet tarafından belirlenecek.

Bu teklif, Türkiye genelindeki memur ve memur emeklilerinin büyük bir ilgiyle takip ettiği ve merakla beklediği bir konu olarak öne çıkıyor. Görüşmelerin sonucu, memur maaşlarının yanı sıra ülke genelindeki ekonomik durumu da yansıtması bakımından büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.