İkinci elde yaprak kımıldamıyor! 1 ayda yüzde 20 azaldı… Galericiler uyardı, bunu sakın yapmayın

İkinci elde yaprak kımıldamıyor! 1 ayda yüzde 20 azaldı… Galericiler uyardı, bunu sakın yapmayın

Son yaşanan durgunluk sonrasında otomobil satıcıları 2. el otomobil fiyatlarında yüzde 25'lik önemli bir düşüş öngörüyor. İşte konunun detaylar.

İkinci el otomobil piyasası son iki aydır bir durgunluk yaşıyor ve bu da fiyatların genel olarak durgun seyretmesine neden oluyor. Fiyatlar halihazırda yaklaşık yüzde 15 oranında düşmüş olsa da, uzmanlar bu düşüş eğiliminin devam edeceğini ve nihayetinde yüzde 25'lik bir düşüşe ulaşacağını öngörüyor.

Otomobil satıcılarına göre piyasada hem yeni hem de ikinci el araçlarda bir azalma söz konusu. Bu durum sadece piyasa değerinin altında satılan araçların talep gördüğü bir duruma yol açmaktadır. Yani fiyatlarda bir düşüş olacaktır. Peki fiyatlarda nasıl bir değişim bekleniyor? Şimdi ikinci el araç piyasasında meydana gelen son gelişmelerin ayrıntılara bakalım.

SATIŞLARDA KESKİN DÜŞÜŞ

650x344-1660540577845-1694251164.jpg

Bayi Gökhan Ardeşen, ikinci el otomobil piyasasında son birkaç aydır hakim olan durgunluğun fiyatlar üzerinde belirgin bir etki yarattığını gözlemlediğini ifade etti. Ortalama olarak yaklaşık yüzde 15'lik bir düşüş yaşandı ve kış yaklaşırken bu eğilimin yüzde 25'e ulaşması bekleniyor. Buna rağmen Ardeşen, istikrar ve öngörülebilirlik hissi sağladığı için piyasanın mevcut durumundan memnun olduğunu ifade ediyor. Bu istikrarın bayilerin kazançlarını doğru bir şekilde belirlemelerine ve sattıkları araçları güvenle değiştirmelerine olanak sağladığını belirtiyor. Sadece geçtiğimiz ay, 55 civarında olması beklenen satış sayısı hemen hemen 35'e düştü.

YATIRIMCILARA ÖNEMLİ UYARI

Ardeşen, istenilen araçların şu anda satın alınamadığına dikkat çekti. Avantaj sunan araçlara talebin giderek arttığını vurguladı. “Eskiden araçlar daha çok yatırımcılar tarafından alınırken, artık kullanmak isteyen bireyler tarafından alınıyor.” diyen Ardeşen, yatırımcılara şu anda araç almamalarını, ihtiyaç sahiplerinin bu alımları yapmaları gerektiğini tavsiye etti.

“Geçmişte böyle olsaydı fiyatlar bu kadar yüksek seviyelere ulaşmazdı. Stoklama sorunu tamamen çözüldü, şu anda sıfır bayi ve galerinin stokunda araç bulunuyor.” şeklinde konuşan Ardeşen, piyasanın önemli ölçüde rahatladığını ve alıcılar için daha elverişli bir ortam sağlandığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.