İkinci kez ev sahibi olmak isteyenlere: BDDK ayarı Yüzde 22,5'lik kısmı...

İkinci kez ev sahibi olmak isteyenlere: BDDK ayarı Yüzde 22,5'lik kısmı...

Konut arzını artırmak ve herkesin konut sahibi olmasını sağlayabilmek amacı ile yeni düzenlemeler üzerine çalışan yetkililerden şaşırtan bir karar geldi. BDDK, yeni kararını kamuoyu ile paylaştı.

Son dönemlerde yükselen dolar kuruna ve enflasyona bağlı olarak özellikle büyük şehirlerde tarihi seviyelere ulaşmış olan konut fiyatları, düşük gelirli vatandaşların yanı sıra orta gelirli vatandaşların da ev sahibi olabilmelerini imkansız kıldı. Ek olarak fırsatçı ev sahiplerinin ve müteahhitlerin kararlarından da etkilenen vatandaşlar, ev sahibi olma planlarını bir başka bahara ertelemek durumunda kaldı.

Emlak sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler toplumun her kesimini etkilemek ile birlikte ülke ekonomisine de ağır bir darbe vururken yetkililer bu duruma karşı harekete geçti. Konut arzını artırmak, fiyatları düşürmek ve herkesi ev sahibi yapabilmek adına çok çeşitli uygulamalar üzerine çalışan yetkililer, yeni dönemde bu sorun ile de başa çıkılacağına işaret etti. Yeni uygulamalar merak konusu olurken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan şaşırtan bir karar geldi. BDDK, ikinci kez ev sahibi olmak isteyenleri ilgilendiren o kararını açıkladı.

İKİNCİ KEZ EV ALACAKLAR DİKKAT

16981977-728xauto.jpg

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun ikinci kez ev sahibi olmak isteyen kişileri ilgilendiren kararı ile ilgili konuşan Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp Duman, alınan karar ile ilgili olarak şunları söyledi: “Üzerine tapu bulunan vatandaşlarımızın ikinci kez ev alırken örneğin 5 milyonluk bir gayrimenkul için tutarın yüzde 22,5’ini kredi olarak kullanabilecekler.”

Alınan tedbirler kapsamında ikinci ve sonraki konut alımlarında aynı hanenin içinde bulunan kişi, eşi ve 18 yaş altı çocuklarının üzerine en az bir gayrimenkulün bulunması halinde konut kredisi oranı yüzde 75 daraltılmış olacak.

“ONLAR İÇİN BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

BDDK tarafından alınmış olan kredi daraltma kararlarının yalnızca ikinci ve sonraki ev alımları için geçerli olduğunu belirten Duman, ilk kez konut sahibi olacaklar için yeni bir uygulamanın söz konusu olmadığını ifade etti. Duman, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizler ilk kez ev alacak olan vatandaşlarımız için devlet tarafından çıkarılacak destek ve uygun faizli kredi imkanlarını bekliyoruz. Bu sayede herkesin bir ev sahibi olabilmesinin sağlanacağını düşünüyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.