İnebolu Kadınları Serada Üretiyor: Ekonomiye Can Veriyorla

İnebolu Kadınları Serada Üretiyor: Ekonomiye Can Veriyorla

İnebolu'da kadınlar, "Serada Üreten Kadınlar" projesi ile modern seracılıkla gelirlerini artırıyor. Kadınlar, topraksız üretim ve kendi markalarını oluşturarak ekonomilerine katkı sağlıyor.

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde İnebolu Kaymakamlığı öncülüğünde hayata geçirilen "Serada Üreten Kadınlar" projesi ile kadınlar modern sera üretimi yaparak gelirlerini artıracak. Proje, İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu İlçe Tarım Müdürlüğü ve İnebolu Köylere Hizmet Götürme Birliği işbirliğiyle Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor.

Proje kapsamında, ilçede ikamet eden kadınlar sera kurarak topraksız modern üretim yapacaklar. Ayrıca kadınlar, sera üretimi konusunda eğitim alacaklar. İnebolu Kaymakamlığı tarafından 2 bin metrekarelik bir sera kurulacak. Bu serada topraksız modern üretim yapılmasının yanı sıra, kadınlar kendi markalarını oluşturarak paketleme ve etiketleme işlemlerini gerçekleştirecekler.

Projenin hedeflerinden biri, İnebolu'da kadınların ekonomik güçlerini artırarak sosyal hayata daha fazla katılmalarını sağlamak. İnebolu'da kayıtlı olan 700 seranın sayısının yıl sonuna kadar 1,000'e çıkarılması planlanıyor. İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, seracılığın İnebolu'da potansiyelinin en yüksek olduğu ilçe olduğunu belirterek, kadınların bu projede özellikle ön plana çıkarıldığını ifade etti.

Baycar, projenin ikinci aşamasında, 2 bin metrekarelik kapalı bir alana sahip modern bir sera kazandırılacağını ve bu serayı kadın kooperatiflerine devredeceklerini söyledi. Ayrıca, İnebolu Tarım adıyla kendi logolarını ve markalarını oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Bu sayede ürünlerini pazarlamak için de çalışmalar yapacaklar.

İnebolu Kaymakamlığı, kadınlara yönelik eğitici kurslar ve projelerle ekonomik güçlerini artırmayı hedefliyor. Ayrıca Aile Destek Merkezi projesi kapsamında kadınlara yönelik çeşitli kurslar, eğitimler ve seminerler düzenleniyor. Bu projeler aracılığıyla kadınlar, çeşitli beceri ve yetenekler kazanarak kendi geçimlerine katkıda bulunuyorlar. Proje ile kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki etkinlikleri artırılarak toplumsal kalkınmaya katkı sağlanması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.