Mahfi Eğilmez'den Merkez Bankası Faiz Kararına Dikkat Çeken Açıklama: Dolar ve Euro'nun Geleceği Şöyle Olacak..

Mahfi Eğilmez'den Merkez Bankası Faiz Kararına Dikkat Çeken Açıklama: Dolar ve Euro'nun Geleceği Şöyle Olacak..

Merkez Bankası'nın faiz kararına ekonomist Mahfi Eğilmez'den önemli yorum: "Dolar ve Euro'nun geleceği", yapısal reform vurgusuyla detaylandırılıyor. Eğilmez, TL'nin değer kazanmasının yollarını analiz ediyor.

Merkez Bankası Faizini Yüzde 25'e Çıkardı

Türkiye Merkez Bankası'nın son Para Politikası Kurulu toplantısında, faiz oranlarındaki artışın yüzde 17,5'ten yüzde 25'e kadar çıktığı bildirildi. Bu, 750 baz puanlık bir artışı ifade ediyor.

Eğilmez'den Faiz Artışına "Olumlu Ama Yetersiz" Yorumu

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, faiz artışı kararını sosyal medya hesabından değerlendirdi. Eğilmez, artışı kısmen olumlu bulsa da faizin enflasyonun hala altında olduğuna dikkat çekti. Ekonomistin vurgusu, faiz artışının kurdaki gerilemeyi teşvik ettiği yönündeydi. Ancak bu adımın tek başına yeterli olmadığına ve yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Eğilmez'den Yapısal Reform Vurgusu

Mahfi Eğilmez, kendi web sitesinde faiz artışının yanında yapılması gereken yapısal reformları da sıraladı. Eğilmez, İstanbul Sözleşmesi'nin tekrar kabulü ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu'ndan yürütmenin temsilcilerinin çıkarılmasına yönelik yasa tekliflerinin meclise sunulmasını örnek gösterdi.

Eğilmez'a göre, bu adımlar TL'nin yabancı paralar karşısında değer kazanmasını sağlayacaktır. Ancak bu durumun, ihracatçıları ve tüketicileri olumsuz etkileyeceğini, bu olumsuz etkilerin faiz artışı ve yapısal reformlarla sınırlı kalacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.