Mayıs ayında en çok külçe altın kazandırdı

Mayıs ayında en çok külçe altın kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verilerini açıkladı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde ise külçe altının reel getirisi yüzde 3,91 olarak gerçekleşti. Bu verilere dayanarak, külçe altının enflasyona karşı koruma sağlayan bir yatırım aracı olduğu görülmektedir. TÜİK'nin verilerine göre, diğer yatırım araçlarının reel getirileri de değerlendirildi. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 2,60, dolar yüzde 1,57, mevduat faizi (brüt) yüzde 0,96 ve Euro yüzde 0,69 oranında reel getiri sağladı. Ancak BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,29 oranında kayıp yaşadı. TÜFE ile indirgendiğinde ise DİBS yüzde 3,23, dolar yüzde 2,19, mevduat faizi (brüt) yüzde 1,58 ve Euro yüzde 1,30 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık, BIST 100 endeksi yüzde 7,73 oranında kayıp yaşadı.

mayis-ayinda-en-cok-kulce-altin-kazandirdi-4.jpg

Üç aylık değerlendirmeye bakıldığında, külçe altının Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,84, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,66 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağladığı görüldü. Aynı dönemde BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,22, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,69 oranında kayıp yaşadı. Altı aylık değerlendirmeye göre külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 21,53, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,08 oranında en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Aynı dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,17, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,39 oranında kayıp yaşadı.

mayis-ayinda-en-cok-kulce-altin-kazandirdi-3.jpg

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri ise BIST 100 endeksinde gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde BIST 100 endeksi yüzde 33,84, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 34,96 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağladı. Yıllık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 2,41 oranında reel getiri sağlarken, DİBS yüzde 1,53, Euro yüzde 8,37, dolar yüzde 10,73 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 17,58 oranında kayıp yaşattı. TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 3,27 oranında reel getiri sağlarken, DİBS yüzde 0,70, Euro yüzde 7,60, dolar yüzde 9,99 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 16,89 oranında kayıp yaşandı.

mayis-ayinda-en-cok-kulce-altin-kazandirdi-2.jpg

TÜİK'nin verileri, külçe altının enflasyon karşısında koruyucu bir yatırım aracı olduğunu göstermektedir. Yatırımcılar, enflasyon riskine karşı portföylerinde külçe altına yer verebilirler.

[Not: Bu metin, TÜİK'nin Mayıs ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verilerine dayanmaktadır. Yatırım kararları alırken, daha detaylı araştırma yapmanız ve uzman görüşlerine başvurmanız önemlidir.]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.