Milyonlarca emekli beklemede: Zam umudu artıyor! 5000 lira artış için geri sayım başladı

Milyonlarca emekli beklemede: Zam umudu artıyor! 5000 lira artış için geri sayım başladı

Temmuz ayında istedikleri zammı alamayan emekliler gözünü Ekim ayına çevirdi. Emekliler için güzel haberler yakında. İşte emeklilerin beklediği o heyecanlandıran haber.

Temmuz ara zammında istediği zam oranını alamayan hatta kök maaş sebebi ile bazılarına hiç zam yapılmayan emekliler gözünü memur toplu görüşmelerine çevirmişti. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayında zam yapılacağını ifade etse de yapılan son açıklamalar ekim ayını işaret ediyordu. Peki Ekim ayında emeklilere zam yapılacak mı? İşte detaylar.

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme görüşmelerinde 4. toplantı yapılacak. Emeklilerin gözü bu toplantıdan çıkacak zam oranında. Bu arada hükümet temsilcileri tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar da emeklileri yeniden umutlandırdı. İşte emekli zammı ile alakalı son gelişmeler ve gözlerin çevrildiği toplu sözleşme ile alakalı son durum.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

milyonlarca-emekli-bu-tarihi-bekliyor-zam-gelecek-mi-1424755782.jpg

Hükümet temsilcileri tarafından yapılan açıklamalardan en önemlisi 3600 ek göstergenin geniş bir alana yayılması. Bilindiği gibi daha önce sadece 4 meslek grubu yani polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelere 3600 ek gösterge verilmişti. Yapılan son açıklamalara göre ek gösterge tüm memurlar için geçerli olacak bu şekilde memurların ikramiyeleri ve maaşları da önemli bir miktarda artacak.

SGK uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre 3600 ek gösterge alan 1. derecedeki bir memur emeklilik ikramiyesinde 150.000 lira ve üstü bir artış yaşayacak. Yine emekli maaşı da 4.500 ile 5000 arasında bir artış olabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Bu noktada 3600 ek göstergeden kimin yararlanabileceği sorusu akla geliyor. Bunun cevabı da yetkililer tarafından verildi. Alınan bilgilere göre 3600 ek gösterge memur olup da 1. kademeye yükselen kişiler tarafından alınabilecek. Yani en fazla ikinci dereceye kadar çıkabilen ilkokul ortaokul ve lise mezunu memurlar 3600 ek göstergeden yararlanamayacaklar.

4. toplu sözleşme toplantısından sonra ortaya çıkan zam oranına göre 3600 ek gösterge ile ilgili yasanın Ekim ayında meclis açıldığında gündeme gelmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.