Seyyanen zam geliyor: En düşük emekli maaşı belli oldu! Ufukta 10.000 TL görünüyor

Seyyanen zam geliyor: En düşük emekli maaşı belli oldu! Ufukta 10.000 TL görünüyor

Milyonlarca emekli, hayat pahalılığındaki sürekli artış karşısında bir nebze olsun nefes alabilmek için sabırsızlanıyor. Emekliler maaşlarının ne kadar artacağını merak ederken en az 10.000 TL gündeme geldi. Şimdi ayrıntılara bakalım.

Ne yazık ki Temmuz ayında emekli maaşlarında beklenen artış gerçekleşmedi. TÜİK verilerinin yüzde 58'lik bir enflasyon oranına işaret etmesine rağmen, ek Refah payı da dahil olmak üzere emekli aylıklarına sadece yüzde 25'lik bir artış yapıldı. Sonuç olarak, emeklilerin karşılaştığı sorunlar her geçen gün artıyor. Emekli, enflasyonun ve süregelen krizin ağırlığı altında ezilmektedir.

Ancak kamuoyundan gelen tepkilerin yoğunlaşması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ek zammı desteklediğini açıklayarak bir umut ışığı yaktı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uzmanları şimdi bu potansiyel artışı dikkate alarak yeni emekli maaşı tutarlarını yeniden hesapladılar. Tüm tahmini veriler ve yapılan açıklama ve formüllere göre en olası senaryo ortaya çıktı. İşte ayrıntılar.

TABAN MAAŞA ZAM YAPILACAK MI?

64ae33ec4f018179d2069bfb.jpg

Emeklilerde en düşük aylık formülü birkaç sene önce devreye girmişti. Bu uygulama ile kök maaşı en düşük emekli maaşının altında olanların aylıkları belirlenen miktara tamamlanıyor. Yani son olarak 7.500 yapılan en düşük emekli maaşına tamamlanıyor. Bu durum pek çok emeklinin yapılan zamdan etkilenmemesini sağlamıştı.

Seçimden önce en düşük emekli aylığı 7.500 TL idi, ancak ne yazık ki seçimin ardından Temmuz ayında herhangi bir zam yapılmadı. Şu anda emekli maaşının arzu edilen eşik olan 10.000 TL'ye ulaşıp ulaşmayacağına odaklanılıyor. Peki emekli maaşı gerçekten 10.000 TL'ye yükseltilecek mi? Bu konuya ışık tutmak için olası artışın detaylarını inceleyelim...

SEYYANEN ZAMLA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ LİRA OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla, emeklilere alışılagelmiş oransal artışlardan farklı olarak önemli bir zam yapılması gündeme geldi. Ekim ayından itibaren emeklilere önemli bir artış sağlanacak. Önerilen 2.500 TL'lik seyyanen artışın uygulanması halinde, asgari emekli aylığı tutarı 10.000 TL'ye yükselecek. Hem SGK hem de BAĞ-KUR tüm emekli maaşlarını da buna göre artıracaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.