SGK resmen açıkladı: O borçların son ödeme tarihleri güncellendi! Borçlular için son çağrı

SGK resmen açıkladı: O borçların son ödeme tarihleri güncellendi! Borçlular için son çağrı

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en geniş kapsamlı borç yapılandırma paketi ile milyonlarca borçlunun yüzünü güldüren yetkililerden yeni bir açıklama geldi. SGK, yapılandırmadan yararlananlar için uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren borç yapılandırma paketi, deprem felaketinin ardından başvuru tarihlerinin uzatılması ile gündeme gelmişti. Milyonlarca kamu borçlusunun yüzünü güldüren, peşin ödemede indirim hakkı tanıyan paket kapsamında başvurular tek tek değerlendirilirken bu kez de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödemelere ilişkin bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksit ödemesi sürelerine ilişkin resmi bir açılamada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu, sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin çakışmasından ötürü kurum tahsilat sisteminde bir yoğunluk tespit edildiğini ifade etti. Kamu kurumu bu sebepten ötürü borcun ödenme süresi ile ilgili yeni bir kararın alınmış olduğunu bildirdi.

SGK’DAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Sigorta primi borçlarını da kapsayan borç yapılandırma paketi ile ilgili yeni bir açıklamada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu, milyonlara seslendi. Yapılandırma borçları ile sigorta primi borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk geldiğini ve bu neden ile de kurumun tahsilat sisteminde bir yoğunluk oluştuğunu belirten SGK, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneği ile yapılandıranlardan, 3 Ağustos tarihine kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin ilgili tutarları 31 Ağustos tarihine kadar hesaplanan Yİ- ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak olan geç ödeme zammı ile birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır.”

MÜRACAAT ETMELERİ GEREKİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelen açıklamaya göre borçları için taksitle ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerin veya sigortalıların ödeme yapabilmeleri için işyerlerinin veya dosyalarının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak ödeme planlarını peşine dönüştürmeleri gerekiyor. Başvurunun kabul edilmesi durumunda ilgili borç tutarları katsayı uygulanmaksızın peşin olarak ödenebiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.