SGK'dan 29 Bin TL Toplu Para Ödemeleri Başladı! O Kişilerin Hesaplarına Geçecek! Başvuru Şartları ve Detaylar Belli Oldu!

SGK'dan 29 Bin TL Toplu Para Ödemeleri Başladı! O Kişilerin Hesaplarına Geçecek! Başvuru Şartları ve Detaylar Belli Oldu!

Sosyal Güvenlik Kurum (SGK) sigortalılara 29.000 TL toplu para ödemelerine başladı. Dilekçe ile başvuru yapmak yetiyor. SGK toplu para ödemesi başvuru şartları ve detaylar belli oldu!

Türkiye’de son yıllarda sosyal yardımlar artış gösterdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum üzerinden çeşitli destek ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Buna ek olarak belirli kapsamda yer alan vatandaşların sigortadan toplu para almaları da sağlanıyor.

SGK, sosyal güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vatandaşlara çeşitli ödemeler yapıyor. Bu kapsamda son bir yıl içinde en az 90 gün sigortalı olarak çalışan kişiler toplu para alabiliyor. Ocak 2023’te yapılan asgari ücret zammı sonrasında söz konusu ödemelerde de artış yaşandı.

SİGORTALI KADIN ÇALIŞANLARA ÖDENECEK!

turk-lirasi-3.jpg

SGK üzerinden toplu para almak isteyenlerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Bu kapsamda doğum yapan sigortalı kadınlar için devlet tarafından destek sağlanıyor. Doğum iznin parası olarak da bilinen destek kapsamında farklı miktarlarda ödeme yapılıyor. Çalışan annelere, doğum izni süresi baz alınarak devlet tarafından ödeme yapılıyor.

Doğum yapan sigortalının doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin hakkı bulunuyor. Ayrıca 1.5 saatlik süt izinleri de verilmektedir. Çocuk sayısına bağlı olarak, annelerin 6 aya kadar ücretsiz izin kullanma hakkı da bulunmaktadır. Analık izni süresince, kadınlar çalışmadıkları her gün için geçici iş göremezlik ödeneği de alabiliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

turk-lirasi-4.jpg

Doğum yapan her sigortalı kadın için çalışma durumuna bakılmaksızın ayrıca çocuk sayısına göre farklı miktarda destek ödemeleri de yapılıyor. Bu kapsamda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılıyor.

Doğum yapan annelere ise doğuma bağlı olarak farklı sürelerde yarım gün çalışma hakkı tanınıyor. İlk doğumda 60 gün, ikincide 120 ve sonraki doğumda ise 180 gün yarım çalışma hakkı veriliyor. Öte yandan ilk çocuğunu dünyaya getiren annelere İŞKUR’dan 9.932 lira gibi bir destek ödeniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.