SSK, EYT ve Bağkurlular dört gözle bekliyor: En düşük emekli maaşı için umutlandıran haber! 10 bin üzeri netleşti…

SSK, EYT ve Bağkurlular dört gözle bekliyor: En düşük emekli maaşı için umutlandıran haber! 10 bin üzeri netleşti…

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekli maaşı zammı düzenlemesine değinerek sürecin uzatılmayacağını ifade etti. Kararların 2024 yılına girdiğimizde sonuçlandırılacağından emin olduğunu ifade etti. İşte emeklileri bekleyen artışlar.

Maaş zammı haberleri, merakla bekleyen milyonlarca emekliyi heyecanlandırdı. Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde Ocak ayında beklenen enflasyon artışına ilişkin yeni verileri açıkladı. Ekonomistlerle yapılan anket sonucunda yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 67,27 olduğu belirlendi. Bu tahmin, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 39,61 oranında zam bekleyebileceğini gösteriyor.

Emekliler bu artışın etkilerini hesaplarken, en düşük emekli aylıkları için de yeni oranlar belirlendi. Buna ek olarak, refah payının da artışın yüzde 50'ye yaklaşmasına katkıda bulunacağı öngörülüyor. Haberimizde konu ile alakalı son hesaplamaları bulabilirsiniz.

YÜZDE 65’E GÖRE ZAM ORANI

memur-ve-emekli-temmuz-maas-zammi-icin-gozler-enflasyon-oraninda-ssk-bagkur-emekli-maasi-zammi-ne-kadar-olacak-kac-para-olacak-1625465630283.jpg

Emekliler için emekli maaşı zammı düzenlemesinin kademeli olarak uygulanması halen devam etmektedir. Yılsonu enflasyon tahmini olan yüzde 65 baz alındığında, emekliler ve memurlar Ocak 2024'te yüzde 50'lik bir artış bekleyebilirler. Benzer şekilde SSK ve Bağkur emeklilerinin de yaklaşık %37 oranında zam alması öngörülmektedir ki refah payı ile bu hedefe potansiyel olarak ulaşılabilecektir.

Güncellenen yılsonu enflasyon beklentisinin yüzde 65 olması, memur ve memur emeklilerinin Ocak ayında yüzde 50'ye yakın zam alabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca, 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranına göre Ocak ayında zam alacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de bu tahmine göre yüzde 37,76 oranında zam alacaklardır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Prim maaşları ve emekli maaşı artışları arasındaki dengesizlik sorunu, orantılı veya seyreltilmiş bir artış uygulanarak ele alınacaktır. En düşük emekli aylığı tutarının 10.000 lirayı aşacağı öngörülmektedir. Eğer 6 aylık enflasyon artışını yüzde 37,76 olarak kabul edersek, taban aylık 10.332 liraya yükselecektir.

Ayrıca yılbaşında 7.500 lira olan en düşük emekli aylığı tutarının da artırılması beklentisi var. Enflasyon artışı da dikkate alındığında, en düşük emekli aylığına yüzde 37,76 oranında zam yapılması halinde tutar 10.332 liraya ulaşacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.