Taşıt Sahipleri Dikkat! Ek MTV Birinci Taksit Ödeme Süresi Bugün Doluyor Mu?

Taşıt Sahipleri Dikkat! Ek MTV Birinci Taksit Ödeme Süresi Bugün Doluyor Mu?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2023 yılı birinci taksitinin ödeme süresinin bugün sona ereceğini açıkladı. Ayrıca, Gelir İdaresi, verginin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği yönündeki haberleri yalanladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), internet sitesinde yaptığı açıklamada, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve büyük zarara yol açan depremin etkilerini telafi etmek amacıyla ihdas edilen bir vergi olduğunu belirtti. Ayrıca, bu verginin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği yönünde çıkan haberlerin yanıltıcı ve yanlış olduğunu vurguladı.

Açıklamada, "Ek MTV'yle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine açılan davada henüz herhangi bir karar verilmemiştir. Mükelleflerimizin gerçek dışı haberlere itibar etmemeleri ve ödeme süresi içinde ödemelerini yapmalarının menfaatleri gereği olduğunu önemle hatırlatırız." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, söz konusu verginin birinci taksit ödeme süresinin 31 Ağustos'ta sona ermesi planlanmış olsa da, ödemelerin kolaylıkla yapılabilmesi için bu sürenin uzatıldığına dikkat çekildi ve bu sürenin bugün sona ereceği bilgisine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.