Ticaret Bakanlığı fırsatçılara göz açtırmıyor: Sıfır araç satışları takip sistemi ile denetlenecek!

Ticaret Bakanlığı fırsatçılara göz açtırmıyor: Sıfır araç satışları takip sistemi ile denetlenecek!

Araç fiyatlarında gözlenen fahiş artışların yalnıza kur etkili olmadığını belirten Ticaret Bakanlığı, fırsatçılara karşı harekete geçti. Bakanlığın sıfır araç satışlarını yeni bir sistem ile denetleyeceği öğrenildi.

Koronavirüs salgını ile birlikte ortaya çıkan ve bugün salgın kontrol altına alınmış olmasına rağmen devam eden çip krizi, birçok sektörde ciddi sorunlar yaratmaya devam ediyor. Ürün üretim sürecine ve dolayısı ile de ürün fiyatlarına doğrudan etki eden çip krizi sebebi ile fahiş seviyelere ulaşan araç fiyatları, son dönemlerde dolar kurunun ve vergi düzenlemelerinin de katkıları ile tarihi seviyelere dayandı.

Sıfır kilometre araç fiyatlarında gözlenen fahiş fiyat artışları araç sahibi olmayı planlayan binlerce tüketicinin hayallerini suya düşürürken kaotik ortamı kendi lehlerine çevirerek haksız kazanç elde etmek isteyen bazı fırsatçılar da piyasayı karıştırdı. Artan fiyatlara karşı birçok önlem alan Ticaret Bakanlığı haksız fiyat artışlarına müsaade etmemek adına çalışmalarına devam ederken yeni bir uygulamanın daha devreye alınacak olduğu bilgisi geldi.

STOKÇULUK ÖNLENECEK!

otomobil-satislari-yuzde-521-a9t6-cover.jpg

İlaç sektöründe kullanılan ürün takip sisteminin bir benzerini otomotiv sektöründe kullanmak üzere harekete geçen Ticaret Bakanlığı, yeni uygulaması ile dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre bakanlık, sıfır araç ilanlarının bulunduğu siteleri yakından takip edecek. Bu kapsamda ilana konu olan araçların gerçek- tüzel kişiye ait olmaması durumunda ilgili ilan sahibine cezai işlem uygulanacak. Böylelikle de stokçuluğun önüne geçilmiş olacak.

BANTTAN SATIŞA KADAR TAKİP EDİLECEK!

Araç fiyatlarının geri çekilmesi adına yeni uygulamalar üzerinde çalışmaya devam eden Ticaret Bakanlığı, sıfır araçların stok durumlarını takip edebilmek adına bir sistem geliştirmeye başladı. Edinilen bilgilere göre bakanlık otomobil ithal edildiğinde ya da fabrikada banttan indikten sonra ilgili aracı takibe alacak ve aracın takibi müşteriye ulaşan dek sürecek. Böylelikle araç bayilerinin sıfır araç stoklamaları engellenmiş olacak.

Sıfır araç takibinin yanı sıra ikinci el araç piyasası ile ilgili de birtakım düzenlemeler söz konusu olacak. Buna göre ilanlarda “Bayandan satılık”, “Memurdan temiz araç” gibi ifadeler yer alamayacak. Ayrıca ilanlarda geçen isimlerin gerçek kişileri temsil ediyor olmaları gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.